Evi sıcak tutmanın püf noktaları

0

Kışın havalar soğuduğunda ihtiyacınız olacak ısınma sistemleri için seçeneklerinizi değerlendirin. Eğer kombi kullanıyorsanız bu cevapları bilmenizde fayda var.

KOMBİ NEDEN ÇALIŞMAYI DURDURUR? *

Kombi çalışmayı durdurursa, tamirci çağırmadan onu kendim çalıştırabilir miyim? Tabii ki yapabilirsiniz, ancak temel kontrollerin ötesinde bir şey denemeyin. Kombi arızalandığı zaman en başta dairede gaz ve elektirik var mı, kombide su mevcut mu diye kontrol etmelisiniz.

Dairede gazın, suyun ya da elektriğin olmaması kombinin çalışmamasını sağlar. Özellikle de gaz yok ise kombi kesinlikle çalışmaz. Sular kesik ise içinde bulunan su kadar çalışır. Elektrik olmadığında ise çalışmaz. Eğer gaz varsa su basıncına bakılmalı, düşükse su basılmalıdır. Yine de çalışmıyorsa yetkili servis size yardımcı olacaktır.

KOMBİ İÇİN YILLIK BAKIM ŞART MI? *

Yıllık bakım gerçekten gerekli mi? Kombi çeşidi bacalı ise baca çekiş kontrolü 6 ayda bir mutlaka yapılmalıdır. Aksi durumda sağlık problemi yaşayabilirsiniz. Onun dışında kombinize her yıl mutlaka bir kez bakım yaptırmalısınız. Bu durumda filtreleri temizlenir, arızalar tespit edilip sorun teşkil eden durumlara müdahale edilir.

EĞER KOMBİ DONARSA? *

Kombi donarsa ne yapabilirim? Kombi balkonda ve dolap içinde değilse donma riski daha yüksektir. Eğer balkonda ve dolap içinde ise altındaki tesisat borularının donma olasılığı yüksektir. Eğer borularda donma meydana geldiyse; tesisatçıdan yardım alırsanız gereken müdahaleyi yapacaktır.

Yalnız bu durumda pek fazla bir şey yapılamaz. Donmanın çözülmesini beklemeniz gerekir. Havalar düzelene kadar beklemekten başka çare yoktur. Tesisat borularının hangi kısmında donma meydana geldiği bilinemediğinden müdahale de yapılamaz.

Bu sorunu bir kez yaşadıysanız bir daha yaşamamak adına gereken önlemleri alabilirsiniz. Eğer kombiniz proje gereği balkona monte edildiyse servisiniz zaten sizi donmaya karşı uyarır. Bu uyarıları dikkate almadığınız durumda kombi veya tesisat donabilir.

Oluşabilecek masraf yükselebilir ve soğuk kış döneminde kombisiz kalabilirsiniz.

  • • Kombiyi dolap içinde kullanmak. (Plastik malzeme ile yapılan dolaplar önerilmektedir.)
  • • Açık balkonda kombi kullanmamak. (Balkon açık ise mutlaka kapatılmalı.)
  • • Kombi altında bulunan borulara izolasyon yaptırmak. (Borulara izolasyon yapılır ise soğuktan donma riski azalır ve sorun yaratmaz.)
  • • Kombi bakım ve kontrollerini kış öncesinde uzmanına yaptırmak.

TASARRUF İÇİN RADYATÖRLERİ KAPATMAK DOĞRU MU? *

Tasarruf için bazı radyatörleri kapatmak ya da kısmak doğru mudur? Kombi devir daim uygulaması ile dairedeki radyatörleri ısıtmaktadır. Dairenizde her zaman tüm odalardaki kaloriferlerin vanaları açık olsun diyemeyiz.

Yani kullanmadığınız odalarınız varsa eğer, kapatmak yerine kısık tutabilir ya da bunun için termostatik vana kullanabilirsiniz. Bu anlamda önemli olan şey dairede en azından 3 adet radyatörün açık olmasıdır. Bu şekilde kombi daha iyi devir daim sağlar ve size de sorun yaşatmaz.

KOMBİ KAPATILIP AÇILIRSA FAZLA YAKIT HARCAR MI? *

Kombi kısa süreliğine kapanıp yeniden açıldığında fazla yakıt harcar mı? Evet, kombi kısa süreliğine de olsa kapatılıp yeniden açıldığında yakıt sarfiyatı sağlar. Mesela kombiyi diyelim ki 40 derecede çalıştırdınız ve sonrasında bir yere gideceğim diye kapattınız.

Kapattığınız an itibari ile kombi 40 derecenin altına düşmeye başlayacak ve daireniz buz gibi olacaktır. Siz kombiyi yeniden çalıştırmak istediğinizde kombi ayarladığınız sıcaklığa ulaşabilmek adına çabalayacak ve yeniden yakıt tüketimi yapacaktır. Bu durumda kısa süreliğine de olsa yakıt tasarrufu sağladığınızı düşünürken tam tersi yakıt sarfiyatına neden olursunuz.

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ

DOĞALGAZ FATURASI NASIL AZALTILIR? *

EVİ ISITMANIN YOLLARI *

Size sunulan farklı ısıtma seçenekleriyle bu kış yaşam alanlarınızda sıcak bir ortam yakalayabilirsiniz.

Isıtma sistemlerinde ilk düşünceniz hangi yakıtı kullanacağınız olmalı. Böylece seçenekleri daraltma ve eleme şansını da elde edebilirsiniz. Yakıt konusunda gaz, elektrik, odun, kömür ve fuel oil mevcut seçenekler…

Yaygın olarak kullanılan yakıtlar olan gaz, kömür ve kısmen fuel oil, kalorifer peteği ve kombi kullanımını da  artırıyor. Elektrikle ısınma, maddi açıdan daha fazla yük getirdiğinden genellikle alternatif ya da destekleyici  olarak tercih ediliyor. Odun kullanımına yönelik soba ve şömineler, son zamanlarda dekoratif görünümleri sebebiyle popüler durumda.

Ancak hangi sistemi seçeceğinize ve hangisinin sizin için en iyisi olacağını belirlemek için evinizin şartlarını da göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Kaliflame.

KOMBİ NEDİR? ÇEŞİTLERİ NELERDİR? *

Kombi: Üç çeşidi bulunuyor: Bacalı, hermetik ve yoğuşmalı. Bacalı kombilerde ortamın iyi havalandırılması büyük önem taşıyor. Hermetik kombiler ise daha çok bacası uygun olmayan konutlarda kullanılıyor. Kombiler arasında, çalışma sisteminden ötürü en yüksek verim yoğuşmalı olan modellerden elde ediliyor.

ŞÖMİNE NEDİR? ÇEŞİTLERİ NELERDİR? *

Şömine: Şömineler bacalı ve bacasız olarak ikiye ayrılıyor ve yakıt cinslerine göre de odunlu, doğalgazlı, elektrikli olabiliyor. Bacasız modeller çoğunlukla elektrikli oluyor. Odunlu şöminelerin ısıtma gücü diğerlerine göre daha yüksektir. Şöminenizde yavaş yavaş yanıp kıvılcım sıçratmayan meşe, gürgen ve karaağaç gibi odun türlerini tercih edebilirsiniz. Şömineyi tutuşturmak için, güvenliğiniz açısından parlayıcı maddeleri kullanmayın.

ISINIRKEN NASIL TASARRUF EDİLİR?

KOMBİYİ VERİMLİ KULLAN, FATURAYI DÜŞÜR

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.