Evde düzen için 15 basit saklama çözümü ve pratik fikir

evde-düzen
evde-düzen

Evde düzen için 15 basit saklama çözümü ve pratik önerilerimiz var. İşte mutfakta düzen, çalışma alanında düzen, koridorda düzen, çocuk odasında düzen için yapılabilecek 15 çözüm…

MUTFAKTA DÜZEN İÇİN EĞLENCELİ FİKİRLER *

Evde düzen mutfakta başlar. Mutfak için eğlenceli fikirler evinizi renklendirecek…

1. Cam kapaklı duvar dolapları, mutfağınızın açık ve ferah görünmesini sağlar. Birlikte kullandığınız mutfak eşyalarınızı düzenli bir şekilde dolap raflarına yerleştirebilirsiniz.

2. Sık kullandığınız (ya da tasarımı farklı) yağ şişelerinizi açık bir rafa dizin. Mutfak aletlerinizi raya asarak çalışma alanında dağınıklığa sebep olmadan elinizin altında bulundurabilirsiniz.

3. Yeterli yeriniz varsa, ada tezgah birçok saklama sorununuza çare olacaktır. Bu çeşit bir düzenleme size sadece malzeme doğramak ya da yemek hazırlamak için ekstra çalışma yüzeyi sağlamakla kalmaz, tezgah altına da mutfak eşyalarınızı rahatlıkla yerleştirmenizi sağlar.

4. Ada tezgah için yeriniz yok mu? Bu durumda istediğiniz yere taşıyabileceğiniz, basit bir tekerlekli servis masası da aynı işlevi daha küçük ölçeklerde görebilir. Böylece alandan da kazanmış olursunuz.

Burca göre mutfak tasarımı örnekleri ve mutfak dekorasyonu

EVDE DÜZEN İÇİN YER KAZANDIRACAK BEŞ ŞIK ÇÖZÜM ÖNERİSİ *

1. Oda oda çalışarak, eşyalarınızı dört gruba ayırın: Kalacaklar, verilecekler, geri dönüştürülecekler ve atılacaklar. Daha sonra aynı ayrımı “kalacaklar” grubuna tekrar uygulayın. Bir eşyayı geçen sene kullanmadıysanız veya artık beğenmiyorsanız, ona ‘güle güle’ deyin. Geriye kalan eşyalarınızı da akıllı saklama çözümleriyle en az yer kaplayacak şekilde düzenleyin. İyi fikirlerle büyük mobilyalardan en küçük dosyaya kadar evinizde her şey için mutlaka yer bulabilirsiniz.

2. Bazen en basit çözüm en iyi sonucu verir. Basit askı kancalarına iki katlı bir düzen içerisinde şapkalarınızı asarak göz alıcı bir görünüm yaratabilirsiniz.

3. Giriş holünde fatura, bozuk para, anahtarlık ve diğer ufak tefek eşyaları düzenli tutabilmek için geri dönüşümlü malzemeden yaratıcı saksılar, sepetler veya peçetelikler kullanabilirsiniz.

4. Ekstra saklama alanı yaratmak istiyorsanız çok amaçlı mobilyalar ihtiyacınıza cevap verebilir. Evinizin girişine yerleştireceğiniz bankın üzerine oturup ayakkabınızı giyebilir, altına ise ayakkabılarınızı yerleştirebilirsiniz.

5. İnsanların sürekli geçtiği koridorlar, bir mıknatıs gibi dağınıklığı çeker. Basit bir masa yerine çekmeceleri veya sepetleri olan çok amaçlı bir ünite kullanın. Böylece eşyalarınızı ortada bırakmadan elinizin altında tutmuş olursunuz. Düzeni korumak için her sepeti veya çekmeceyi bir konu için ayırın ve öyle kullanın.

Çok amaçlı depolama ünitesi nasıl yapılır?

EVDE ÇALIŞMA ALANINDA DÜZEN NASIL SAĞLANIR? *

1. Tekerlekli bir masa, yazıcı gibi sürekli yanınızda bulunması gerekmeyen eşyalar için iyi bir çözüm. Sadece gerekli olduğunda masayı çekebilir, işiniz bitince de yerine itebilirsiniz.

2. Evraklarınızı kutular içerisine düzenli olarak yerleştirerek çalışma alanınızın kağıtlarla dolmasını önleyin.

3. Açık raf düzenlemelerin de görüntü kirliliğini engellemek ve görünümü şık ve uyumlu kılmak için saklama kutularını tekbir ana renkte seçin.

Çalışma odasına yaratıcı ve fonksiyonel çözüm

ÇOCUK ODASINDA DÜZEN NASIL SAĞLANIR? *

1. Raf içlerini renkli kağıtlarla kaplayıp, üzerlerine yine renkli kağıtlardan kesilmiş ayak izi şeklindeki çıkartmalar yapıştırın. Bu çocuklar için oda toplamayı bir oyun haline getirebilir. Hatta ayakkabılarına uygun olarak farklı boyutlarda ayaklar da yapın.

2. Küçük ama çok sayıda olan çocuk kıyafetlerini tel sepetlere koyun, sepetleri yerleştirdiğiniz rafları da renkli resimlerle etiketleyin, böylelikle çocuklar odalarını toplamayı daha kolay öğrenecektir.

3. Küçük kızlar için, ‘kıymetli’ aksesuarlarını ve saç tokalarını koyabilecekleri, farklı gözleri olan çok sevecekleri mücevher kutularından alabilirsiniz.

Çocuk odasında düzen ve güvenlik nasıl olmalı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

antre-dekorasyonu

Antre dekorasyonu nasıl olmalı? Antre ve hol dekorasyon örnekleri

göl evi stili

Göl evi stilinin deko şifreleri