Ev turu: Langebaan Lagünü'nde masmavi bir tatil evi – Evim
Langebaan Lagünü’nde masmavi bir tatil evi

Ev turu: Langebaan Lagünü’nde masmavi bir tatil evi

Langebaan Lagünü’nde sade bir şıklık sunan bu tatil evi, aile sakinlerine, maviliklerle dolu bir doğaya kaçış imkanı sunuyor. (Langebaan, Langebaan Lagünü’nün doğu kıyısında, Güney Afrika’nın Batı Cape eyaletinde bulunan bir kasabadır.)

Cape West Cost’u keşfederken bölgeye özgü bitki örtüsü olan toz içerisindeki fynbosların arasında görmeyi bekleyeceğiniz son şey belki de sakin masmavi bir su olacaktır. Burası Langebaan Lagünü. West Coast Ulusal Parkı’nın ünlü Postberg Çiçek Rezervi yakınlarında konumlanan ev bahar aylarında çiçeklere, flamingo sürülerine ve yarasa kulaklı tilkilere de ev sahipliği yapıyor.

“BURADA ÇOK MUTLU ANILARIMIZ VAR”

Lagünün Saldanha Koyu’na açıldığı noktaki bu evi ise, aynı zamanda kumsalın kenarında yer alıyor. Bu tatil evi Marc de Fondaumiere ve GDF Design Lab’da iç mimar olan eşi Carla’ya ait. Burayı alıp düzenlemek Marc de Fondaumiere’in fikriymiş:

“Tüm tatillerimizi çocuklarımla bu bölgede geçiriyorduk. İlk önceleri sahilde bir tekne evimiz vardı, sonra bir süre bir sahil evinde kaldık, şimdi de yaz aylarında bu evdeyiz. Burada çok mutlu anılarımız var.”

“TATİL EVLERİ İNSANIN HAYATA MOLA VERDİĞİ EVLER OLMALI”

Evde aklına not aldıklarını hayata geçirmiş Carla: “Bu evi aldığımızda Johannesburg’da yaşıyorduk o yüzden kumsalda Johannesburg tarzı bir ev yapmak istemedim. Tatil evleri bence kişinin hayata mola verdiği evler olmalı. Mimar Barry Gould’a isteklerimi söyledim. Bölgenin iklimi sert ve nemli olduğu için hava şartlarına uygun bir yapısı olmalıydı. Dokulu duvarlar, yüksek pencereler ve çıtalı tavanlar istiyordum.

Tüm bunların nedeni de eve giren ışığı yönlendirmekti. Çünkü bana göre ışık mimarideki dördüncü boyut.”

10 KİŞİNİN KALABİLECEĞİ GENİŞLİKTE

Mimar Gould’un yaptığı ev tam da Carla’nın hayalindeki gibi olmuş. Ancak arsanın dar ve uzun olması, lagün bölgesinde 4.1 m’lik yükseklik kısıtlaması bulunması gibi sıkıntılarla da karşılaşmışlar. 10 kişinin kalabileceği genişlikte, bir avluyla birbirine bağlanan iki bina oluşturulmuş. Ana binada üst kattaki ana yatak odasında yükseklik yaratmak için mutfağı zemin seviyesinin altına indirmişler. Güneş ışığını getirmek için, mutfak ve zemin kattaki yatak odalarının yanındaki koridor boyunca tahta sürgülü kapılar kullanılmış. Çatıda ise manzaraya bakan bir açık teras oluşturulmuş.

Verandada hafif ve doğal görünümlü ahşap, ahenkli bir denge yaratıyor. Bahçe sınırını belirleyen duvarlar ise kalsit taşından. Bu taş sert görünebileceğinden, Carla onu yumuşatmak için beyaz çimento kullanmış.

Verandadaki Meyer Von Wielligh imzalı masif masa altı kişi tarafından zor taşınmış. Banklar da Meyer Von Wielligh tasarımı. Ahşap tabureler ise Amatuli (amatuli.co.za). Toguna’dan alınan kanapeyi renkli tabureler tamamlıyor.

Oturma odasının açık kapısından bir tarafta havuz ve bahçeyi, diğer tarafta ise lagünün muhteşem maviliğini görme şansına sahipsiniz.

Çatıdaki açık teras deniz manzaralı. Bu alanda adeta bir otel havası yaratılmış. Buradan gün batımı harika oluyor.

Salondaki kanepe üzerindeki yastık Evolotion Product, beyaz keçe ise Ronel Jordaan.

Salonda farklı köşeler oluşturulurken de ana tema sakinlik olmuş.

Salondaki kiriş içerisindeki mavi ton adeta dışarıdaki manzaraya bir atıf. Aynı zamanda da mekanın genel dokusunda bir odak noktası yaratıyor.

Mutfaktaki Umthi bar tabureleri Meyer Von Wielligh tasarımı. Ağaç dallarının organik hatlarından ilham alınarak tasarlanmış.

Alt katta kalan mutfak ve yatak odaları, üst katlarda tavan yüksekliğini sağlama amacıyla zemin altına indirilmiş. Bu nedenle bu alanlarda bol bol pencere kullanılmış.

Salondaki meşe yemek masası Meyer Von Wielligh (meyervonwielligh.co.za), bambu sandalyeler ve tel kafes asılı lambalar ise Weylandts’dan (weylandts.co.za) satın alınmış.

Ana yatak odası açık planlı. Zeminde ve duvarlarda brüt beton tercih edilmiş. Banyo Dada. Başucundaki sehpa Khumbulani Craft’dan ve yatak örtüsü Ashanti’den (ashantidesign.com).

Çocuk odasına doğallık taş duvarlar ile taşınmış. Ahşap yatak ve mobilyalar da bu doğallığı destekliyor.

Banyo bahçeye doğru açılıyor. Bu alanda ahşap çıtalarla çevrili bir duş alanı da yer alıyor. 

FOTOĞRAFLAR: GREG COX/GAP INTERIORS
Evim Dergisi 2018

Büyükada’da aile yadigarı bir cennetteyiz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.