Ev turu: Geçmişin izinde vintage bir evdeyiz – Evim

Ev turu: Geçmişin izinde vintage bir evdeyiz

Stilist Angela Warlow’un, tıpkı çok renkli bir cupcake gibi dekore ettiği evindeyiz. Geçmişin tüm izlerini hala üzerinde barındıran bu ev bizi renkli bir yolculuğa çıkarıyor.

Swansea Güney Wales’de yer alan ev 1920’lerin teraslı mimarisini yansıtıyor ve üç yatak odasından oluşuyor. Ev, çok eski olduğu için nereyse bir harabe konumundaymış. Eski ve yırtılmış duvar kağıtları, çalışmayan elektrik tesisatı… Ama en tatlı tarafı yıllara meydan okuyan çam paneller ve renkli halıların evde hala öylece durduklarını görmek olmuş. Duvarları yeniden sıvayıp zemini ahşap rabıta yapmışlar.

Evin eski sahiplerinin duvar kağıdı tutkusu olduğunu düşünüyorlar. Bu yüzden bazı yerlerde duvarları yıkmak zorunda kalmışlar. Angela büyükannesi Betty’i kaybedince onun evindeki pek çok vintage el yapımı tekstil ve aksesuarı bu eve taşımış ve bunlar evin kimliğini belirleyen parçalar olmuş.

MASRAFLI BİR TADİLAT

Nişleri beyaza boyamak onları adeta yemek odasının en göz de noktaları haline getirmiş. Nişler siklamen pembe Laura Ashley duvar kağıdı ile mükemmel bir kontrast oluşturuyor.

Yapı sekiz evden oluşan bir arazide yer alıyor. Diğer evlerle kıyaslandığında aslında durumunun çok da iyi olmadığını söylüyor Angela; çünkü onun için gerçekten oldukça masraflı bir tadilat olmuş. Ancak diğer yedi yapıyla kıyaslandığında da üç yatak odasının eşit boyda olması bir bonus olmuş.

Çünkü Angela genelde böylesi yapılarda iki yatak odasının gereksiz büyük, bir diğerini çok küçük olduğunu söylüyor. Evin tek kötü tarafı ise banyonun hemen mutfağın arkasında konumlandırılmış olmasıymış. Angela 2014’te start verdiği işini evde yürüttüğü için evin üçüncü yatak odasını ofis olarak kullanıyor. Diğer yatak odası ise sık sık ziyarete gelen dostlar ve akrabalar için konuk odası olarak düzenlenmiş. Hem ev, hem de bahçenin tadilatı yeni bittiği için Angela’nın şimdilik tek bir planı var: Evin tadını çıkarmak…

“Bir evde çok fazla ve her yerde renk kullanmanızın imkanı yoktur. Mutlaka bazı yerleri daha natürel renklerde ya da beyaz bırakmak ya da bir renk kartelasına bağlı kalmak zorunda kalırsınız” diyor Angela. Bu evde bu kullanıma şahit olabilirsiniz.

RETRO TADINDA RAHATLIK

L şeklindeki büyük krem kanepe DFS’ten. Oldukça büyük bir kanepe ama çok rahat olduğu ve çok sayıda kişiyi ağırlamayı sağladığı için Angela bu kanepeyi çok sevdiğini söylüyor. Üzerini bol yastık ile süslemiş.

ESKİ GÜZELDİR

Mutfak dolapları evin eski sahibinden yadigar. Sadece ufak bir tadilattan geçirilmiş. Renkli mutfak aksesuarları ile uyumlu olması için krem rengine boyanmışlar.

ÇAY SANATI

Asla poşet çay yapmayan ev sahibesinin pek çok demliğinin olması bizi şaşırtmadı. Bu demliklerin bir kısmı bit pazarından bir kısmı kendi tasarımı. Buradaki rahat pufidik kanepe bir dinlenme alanı görevi de üstleniyor.

ÇALIŞMA ALANI

Çalışma alanı tam olarak Angela’nın zevkini yansıtıyor. Beyaz rabıta zemin ve beyaz duvarlar üzerine serpiştirilmiş renkler adeta görsel olarak bir şölen sunuyor. İlham almak için de Angela için ideal bir dekorasyonu var. Kır evi stili masayı eBay’den 150 Sterlin’e satın almış. Halı ise Urban Outfitters’dan. Üzerinde kalp deseni olan yastık ise Primark’ın indirim zamanında çok küçük bir rakama alınmış.

ESKİ FOTOĞRAFLAR

Siyah-beyaz aile fotoğraflarını yine benzer tonlarda çerçevelerle sergilemek çarpıcı bir alan oluşturmuş.

Evin arka bölümünde konumlandırılmış olan banyonun büyüklüğü etkileyici, içine çok rahat vintage bir küvet sığdırılabilmiş. Küvet eBay’den alınma.

Nişleri beyaza boyamak onları adeta yemek odasının en gözde noktaları haline getirmiş. Nişler siklamen pembe Laura Ashley duvar kağıdı ile mükemmel bir kontrast oluşturuyor.

KONUK ODASI

Sıcak bir atmosfer yaratan rabıta zeminler ev sahibesinin favorisi olduğu için misafir odasında da zeminler bu şekilde tercih edilmiş. Floral yatak örtüsü Laura Ashley’den.

DERLEYEN: İLKE YILMAZ
FOTOĞRAFLAR: GAP INTERIORS/COLIN POOLE

7 farklı dekorasyon stili ile dekorasyonun ritmi evinizde