Ev kazalarına ilk müdahale

Hem evinizi, hem de kendinizi olası ev kazalarından ve mekanik tehlikelerden koruyarak ilk müdaheleyi siz yapın.

1. Priz ve anahtar kenarından sızan havayı önlemek için önce elektriği kesin, koruma levhasını çıkartın. Çerçevenin sıvayla arasında kalan açıklığa kumaş veya sünger şeritler sıkıştırın ve çerçeveyi yerine takın.
2. Kıvrılan duvar kâğıtlarını sabitlenme için bir fırça yardımıyla kalkan yere yapıştırıcı sürün. Kağıdı yerine yapıştırın ve malayla sabitleyin. Taşan tutkalları ıslak bir sünger yardımıyla temizleyin.
3. Gözünüze kıymık gibi yabancı madde kaçarsa kesinlikle ovmayın. Başınızı suyun altına sokun ve göz  kapaklarınızı açıp kapatarak gözünüzü yıkayın. Eğer bu müdahale ile temizlemezse doktora görünün. Gözünüz  temizlendikten sonra antibiyotikli göz damlaları kullanarak enfeksiyonu önleyin. Mikrop kapmayan kornea  çizikleri birkaç gün içinde iyileşir.
4. Cildinize asit ya da çamaşır suyu dökerseniz bu bölgeyi soğuk su altında 15 dakika boyunca yıkayın. Eğer deride herhangi bir yanık izi görüyorsanız ya da kimyasala maruz kalan bölge yüz, avuç, ayak ya da kasıklarınız ise hemen hastaneye gidin. Ayrıca eğer bu bölge iki elinizden büyük, yani vücudunuzun yüzde 2 veya 3’ünü kapsıyorsa tıbbi müdahaleye ihtiyacınız var demektir.
5. Mobilyaların halıda bıraktığı izleri yok ederken buhar makinesi ile tüyleri hareketlendirin. Sonra kalın saç fırçasıyla tüyleri kabartın. Naylon ve yün halılarda girintileri materyale göre yok edebilirsiniz.
6. Ampulleriniz duy arızası yüzünden patlıyorsa: a) Duyun çevresi siyahsa yanmış demektir değiştirin. b) Duyun içerisindeki metal tırnak aşağı bastırılmış mı bakın. Bastırılmışsa bu kısa devreye neden olmuştur. Tornavida ile tırnağı eski haline getirin. c) Tırnak aşınmışsa elektrik akımı için yolu açın zımparayla. d) Aynı devre üzerindeki bir duya dijital multimetre takın ve 120 watt’tan fazla elektrik alıp almadığınıza bakın. Fazlaysa ampul içindeki  flaman yanmıştır. e) Sorun devam ederse; led ampule geçiş yapın. Bu ampuller fazla voltaj veya titreşimden etkilenmez. Ayrıca enerji tasarrufu yapar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hayat kurtaran küçük bilgiler

Problemleri zaman harcamadan çözün