Eskitme, patine ve el boyama rehberi

patine
patine

Eski mobilyalarınızdan vazgeçemiyorsanız atmayın, saklayın, rengini değiştirin ve yeniden kullanın ya da hazır olanlardan satın alın.

Dergimizde de sıkça söz ettiğimiz mobilya yenileme yöntemlerinden eskitme, el boyama ya da paniteli ürünleri kendiniz yapabileceğiniz gibi hazır olarak da satın alabilirsiniz.

PATİNE ADIMLARINI TAKİP EDİN, İŞİNİZİ KOLAYLAŞTIRIN *

1. Yenilenmeye müsait ürünler seçin:

Patine işlemi için bitpazarlarını, eskicileri ya da antikacıları dolaşabilirsiniz. Ülkemizde “garage sale” yapılmıyor ama eğer çevrenizde bu tarz satış yapan tanıdığınız dostlarınız varsa onlardan sizi haberdar etmelerini de isteyebilirsiniz.

Ayrıca mobilyacıların teşhir satışları ya da outlet mağazalarında da tarzınıza uygun seçenekler bulmanız mümkün. Online alışverişi tercih edenlerdenseniz ikinci el ürün alıp, satan sitelere de göz atmanızı tavsiye ederiz. Bu işe sandalye, yan sehpa gibi küçük parçalar seçerek başlayın ve ufak göçükleri sıyrık ve çatlakları önemsemeyin.

2. Boya renginizi ve son kat uygulamanızı belirleyin:

Önce mevcut eski cilayı çıkartın ve kiri, yağı temizleyin. Bunun için yumuşak ve mümkünse beyaz bir bez kullanın. Böylece ürünün ne kadar temizlendiğini daha net görebilirsiniz.

Daha sonra kolay bozulmayan, astar macunu çekmeden de kolay ve iyi sonuç alabileceğiniz kaliteli bir ahşap/metal boyasıyla işleme başlayabilirsiniz. Kullandığınız ürünü, boyanın doğru uygulanması için önceden iyice zımparalamak gerekiyor.

3. Eskiymiş havasını vermek için:

Bu işlem için sert kıllı bir fırça kullanın. Bu tip fırçalar üzerinde daha bol miktarda boya tutar ve fırça darbesi izleri bırakarak çok daha kolay aşınmış havası yaratır.

Patine yönteminde, fazlaca yıpranmış havası vermek için boya hala ıslakken pamuklu bir bezle kenar ve köşelerden boyaları hafifçe silerek temizleyin ya da tamamen kuruyuncaya kadar bekleyin ve daha sonra zımparayla hafifçe zımparalayın.

Patine örnekleri

HER MOBİLYAYA PATİNE İŞLEMİ YAPILABİLİR Mİ? *

Elbette, ancak obje ve mobilyaların oymaları varsa etkiyi yaratmak kolay olur ve iyi sonuç alınır. Oymalı, kabartmalı aynalar, çerçeveler, heykeller, aksesuar ve mobilyalar patine için ideal parçalar.

AYNI ÜRÜNE BİRDEN FAZLA PATİNE İŞLEMİ UYGULANABİLİR Mİ? *

Birçok kez uygulanabilir. Piyasada zemindeki işlemi çıkartmadan birkaç kez uygulama yapabilmeyi sağlayan malzemeler mevcut. Parlak yüzey astarı ve “chalk paint” bu tip çalışmalarda ideal sonucu verir.

PATİNE İŞLEMİNİ MUTLAKA BİR UZMANIN MI YAPMASI GEREKİYOR? *

Bunlar evde herkesin uygulayabileceği çalışmalar. Sadece aşamalar arasındaki kuruma sürelerine dikkat etmek gerekiyor. Günümüzde internet kullanan herkes bu malzemelerin kullanım bilgisine kolaylıkla ulaşıp uygulamalarını gerçekleştirebilirler.

PATİNE YÖNTEMİ İLE ESKİLERİ YENİLEME TARİFİ *

Ahşap askıya ikinci bir şans verin…

1- PATİNE İŞLEMİ İÇİN NELER GEREKİYOR?

• Mumla eskitme tekniği
• Akrilik boya
• Fırça
• Cila (su bazlı)
• Mum
• Tel fırça
• Zımpara

Patine tarifi

PATİNE İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

  • İlk önce askının üzerindeki kancaları bir tornavida yardımı ile sökün.
  • Sonra üzerindeki eski cilayı çıkartmanız gerekiyor. Zemin üzerindeki cilayı çıkartmak için, objenin üzerini çok iyi bir şekilde zımparalayın.
  • Bu işlem bittikten sonra tozunu alın ve üzerine düzenli bir şekilde ve tek yönde mumu sürün.
  • Akrilik boyayı boza kıvamında hazırlayın. Boyayı askının tüm yüzeyine mumu sürüldüğü yönde sürün. Kurumasını bekleyerek yüzey tam olarak kapanana kadar iki ya da üç kat boyamaya devam edin.
  • Bu işlem bittikten sonra doğal kurumaya bırakın.
  • Kuruyan askının üzerini tel fırça ile iyice zımparalayın. Zımparalama işlemi yüzey üzerindeki mum boyanın kolayca çıkmasını sağlayacaktır. Bu tekniğin özelliği budur.
  • Son olarak cila yapın ve kurumasını bekleyin.
  • Kuruduktan sonra askının kancalarını bir tornavida yardımı ile eski yerlerine yeniden takın.
Patine işlemi

KOYU RENKLİ MOBİLYALARI PATİNE İLE YENİLEYİN *

Koyu renkli mobilyalardan sıkıldıysanız üzerlerini patine yöntemiyle beyaza boyayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tezgah-alınlığı

Tezgah alınlığı modelleri ve örnekleri ile yenilik zamanı

bebek-odası-modelleri

Bebek odası modelleri ve bebek odası için dikkat edilmesi gerekenler