Eskitme, patine ve el boyama rehberi

0

Eski mobilyalarınızdan vazgeçemiyorsanız atmayın, saklayın, rengini değiştirin ve yeniden kullanın ya da hazır olanlardan satın alın.

Dergimizde de sıkça söz ettiğimiz mobilya yenileme yöntemlerinden eskitme, el boyama ya da paniteli ürünleri kendiniz yapabileceğiniz gibi hazır olarak da satın alabilirsiniz.

Adımları takip edin, işinizi kolaylaştırın
1. Yenilenmeye müsait ürünler seçin: Bunun için bitpazarlarını, eskicileri ya da antikacıları dolaşabilirsiniz. Ülkemizde “garage sale” yapılmıyor ama eğer çevrenizde bu tarz satış yapan tanıdığınız dostlarınız varsa onlardan sizi haberdar etmelerini de isteyebilirsiniz. Ayrıca mobilyacıların teşhir satışları ya da outlet mağazalarında da tarzınıza uygun seçenekler bulmanız mümkün. Online alışverişi tercih edenlerdenseniz ikinci el ürün alıp, satan sitelere de göz atmanızı tavsiye ederiz. Bu işe sandalye, yan sehpa gibi küçük parçalar seçerek başlayın ve ufak göçükleri sıyrık ve çatlakları önemsemeyin.
2. Boya renginizi ve son kat uygulamanızı belirleyin: Önce mevcut eski cilayı çıkartın ve kiri, yağı temizleyin. Bunun için yumuşak ve mümkünse beyaz bir bez kullanın. Böylece ürünün ne kadar temizlendiğini daha net görebilirsiniz. Daha sonra kolay bozulmayan, astar macunu çekmeden de kolay ve iyi sonuç alabileceğiniz kaliteli bir ahşap/metal boyasıyla işleme başlayabilirsiniz. Kullandığınız ürünü, boyanın doğru uygulanması için önceden iyice zımparalamak gerekiyor.
Boya için birkaç adres:• www.cadenceboya.com• www.artebella.com.tr• www.sanatmalzemesi.com• www.ahsaphobby.com• www.etsy.com
3. Eskiymiş havasını vermek için: Bu işlem için sert kıllı bir fırça kullanın. Bu tip fırçalar üzerinde daha bol miktarda boya tutar ve fırça darbesi izleri bırakarak çok daha kolay aşınmış havası yaratır. Fazlaca yıpranmış havası vermek için boya hala ıslakken pamuklu bir bezle kenar ve köşelerden boyaları hafifçe silerek temizleyin ya da tamamen kuruyuncaya kadar bekleyin ve daha sonra zımparayla hafifçe zımparalayın.
Eskitme uygulamaları için adresler:• www.koltukdoktoru.com.tr• Ece Aymer/www.eceaymer.com• Atölye Beyaz/www.atolyebeyaz.com• Feneryolu Pratik Kız Sanat Okulu: (216) 337 7756• www.anatoliasanat.com• www.donkisotsanat.kurs.com

Bunu herkes yapabilir
Her mobilyaya patine işlemi yapılabilir mi?
Elbette, ancak obje ve mobilyaların oymaları varsa etkiyi yaratmak kolay olur ve iyi sonuç alınır. Oymalı, kabartmalı aynalar, çerçeveler, heykeller, aksesuar ve mobilyalar patine için ideal parçalar.
Aynı ürüne birden fazla uygulayabilir miyiz?
Birçok kez uygulanabilir. Piyasada zemindeki işlemi çıkartmadan birkaç kez uygulama yapabilmeyi sağlayan malzemeler mevcut. Parlak yüzey astarı ve “chalk paint” bu tip çalışmalarda ideal sonucu verir.
Mutlaka bir uzmanın mı yapması gerekiyor?
Bunlar evde herkesin uygulayabileceği çalışmalar. Sadece aşamalar arasındaki kuruma sürelerine dikkat etmek gerekiyor. Günümüzde internet kullanan herkes bu malzemelerin kullanım bilgisine kolaylıkla ulaşıp uygulamalarını gerçekleştirebilirler.
Bu ürünlerin fiyat aralığı nedir?
Bu ürünün modeli ve dokusu, uygulanan her çalışma için farklı maliyetler çıkar. Ancak ortalama bir maliyet vermek gerekirse, evlerde yapılan uygulamalarda bir çerçevenin minimum maliyeti 20 TL, orta boy bir tepsinin ise 30 TL. civarındadır.
pembeyaz.tasarim@gmail.com

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.