Endüstriyel bir tarz

Biraz loft, biraz atölye, biraz ev…
Detayların hayat verdiği yaratıcı detaylarla dolu bir Ankara evi, sahibinin sanatsal kişiliğinin bir yansıması gibi.

Sibel Ünalan’ın Ankara’daki atölye-evindeyiz. Sibel Ünalan İstanbul doğumlu. Ankara Hacettepe Üniversitesi Resim Bölümü’nden mezun. Sanat eğitimini resim dalında yapmasının yanı sıra grafik tasarım bir dönem Sibel Hanım’ın ana işini oluşturmuş ve uzun yıllar Koza davetiyelerinde art direktör olarak görev yapmış. Ancak bu süreçte serbest resim çalışmalarını sürdürerek yurt içi ve yurt dışında pek çok sergiye katılmış. Sibel Hanım pek çok kişisel sergiye ev sahipliği yaptığı gibi resim alanında epey ödülü de bulunuyor. Halihazırda birçok ülkede, özel ve devlet koleksiyonlarında çalışmaları varmış. Ev, Ankara’nın konsolosluklar semti Paris Caddesi’nde, kapatılmış bir teras katı. 190 metrekare kullanım alanı olan mekân yaklaşık 2 yıl önce satın alındığında umutsuz görünüyormuş. Yıllarca boş kalmış ve eskimiş, anlamsız odalardan oluşan, kimliksiz bir görünüme sahip bu evi, ev sahibesi ilk gördüğünde neler yapabileceğini canlandırmasına rağmen cesaret edip almaya karar vermesi tam 1 sene almış. Bunun için kendisine cesaret veren, birçok projede birlikte çalıştığı iç mimar arkadaşları Oya & Hakan Ertek çifti olmuş. Evi satın alır almaz beraberce, neredeyse bütün duvarları yıkıp, kapıları kaldırıp, mekânları yeniden oluşturmuşlar ve alabildiğine ferah bir loft elde etmişler.

Bu ev için oda sayısından söz etmek pek mümkün görünmüyor. Bölümlerden oluşan, iç içe geçmiş bir bütün bu mekânı daha iyi tanımlayacaktır. Camlı 3 cephe ve iç koridor üzerinde yapılanan yaşam alanı, geniş bir panoramaya ve Ankara için oldukça güzel bir manzaraya sahip.

Evin dekorasyonunu tüm detaylarıyla ev sahibesi kendi seçmiş. Bolca el yapımı ürün kullanılmış. Sibel Hanım,  soft renkleri sevdiğinden taş ve kum renkleri, beyaz ağırlıklı olarak kullanılmış. Perdelerde, yastıklarda, döşemelerde kullanılan tekstiller, genelde ham keten renklerinde.~
Ressamın kartelası
Buradaki kiriş, ev sahibesinin eve ilk taşındığında en sevdiği detaylardan biriymiş. Hemen eski mönüler ve konservelerin etiketlerinden oluşan baskılar alıp, bunları tek tek kesip yapıştırarak bu iştah açıcı sütunu elde etmiş. Evin en dikkat çeken ayrıntılarından biri olmuş.

Mutfakta
Mutfak dolaplarını Q’zens Tasarım sipariş üzerine yapmış. Fırın, ocak ve davlumbaz Arçelik antik seri. Lavabo Franke, batarya İngiliz Edward firmasından.

Sibel Hanım’ın evi aynı zamanda bir atölye. Ev sahibesi gününün büyük kısmı burada geçiyormuş. Zaman zaman 10-15 metrelik tuval bezlerine çalışması gerektiği için evimi tasarlarken atölye olarak da kullanabileceği şekilde planlamış. Ev sahibesi bu evde kedisi Bulupi ile beraber yaşıyor. Ara sıra sibel Hanım’ın annesi ve ağabeyi konuk  oluyorlarmış. Aslında Sibel Hanım çok sık misafir ağırlayan biri. Ev, açık planıyla çok sık ev partilerine ev sahipliği yapıyormuş. Çünkü ev sahibesi hem yemek yapmaktan hem de misafir ağırlamaktan çok hoşlandığını söylüyor.

Banyo
Bronz eviye, Old English. Lavabo bataryası İngiliz Edward marka. Lavabo altını ön cephede olduğu gibi beton tasarlamışlar. Duvar kağıtları La Veneziana marka. Fayans ve yer karoları Mainzu Victoria. Mumluklar Boyner Home.

Hazırlayan İlke Yılmaz, Fotoğraflar Engin Aydeniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Bodrum evi

Çalışma masasına kalemlik