En popüler bahçe bitkileri

0

Bahçenize yeni bitkiler eklerken iç mekanları da yeşillendirmeyi unutmayın.

Orkide/Phalaenopsis
Aydınlıktan hoşlanır. Sabah ve akşam güneşi gören bir pencere önünde mutlu yaşar. Yapraklarına bakarak  ihtiyacını anlayabilirsiniz. Yapraklar koyu yeşil ve yumuşaksa bitki az ışık alıyor demektir. Bunun için yerini mutlaka değiştirmelisiniz. Sarımsı ya da kızarmış yapraklar ışığın fazla geldiğini gösterir. Beyaz, pembe, sarı, mor gibi farklı renklerde ve bambu orkide, minyatür gibi farklı türleriyle evinize misafir edebilirsiniz.

Aşk merdiveni/Nephrolepis Exaltata
Sarkık formu, yapraklarının görüntüsüyle dikkat çeken bir başka iç mekan bitkisidir. Nemli ortamı sever. Gelişim  döneminde bolca sulamalısınız. Kış aylarında ise daha az su vermeniz yeterlidir. Nisan-ağustos  aylarında 15 günde bir gübrelemeyi ihmal etmeyin. Bu uygulama bitkinizi mutlu bir görünüme kavuşturur.

Atatürk çiçeği/ Euphorbia Pulcherrima
Yeşil-kırmızı yapraklarıyla renkli bir bitkidir. Doğrudan güneş ışığında kalmayı sevmez. İlkbahar ve yaz aylarında  bolca sulama yapmanız bitkiyi kuvvetlendirir. Çiçeklenme döneminde, su miktarını azaltmalısınız. Her yıl nisan  ayında saksısını değiştirirseniz, daha sağlıklı gelişir.

Ficus/Benjamina
Aydınlık, doğrudan güneş almayan yerleri sever. Nemli ortamlarda aynı zamanda sağlıklı gelişim gösterir. Yaz  aylarında bolca sulamalısınız ve yapraklarına su püskürtmeniz yeterlidir. Yerinin değişmesinden mutlu olmaz.

Begonya/Begonia Elatior
Nem oranı yüksek ortamlarda sağlıklıgelişim gösterir. Yaz döneminde bitkinizi bolca sulamalısınız ve ayrıcayapraklarına su püskürtmelisiniz. Kış dönemindeyse toprağı kurumayacakşekilde sulamanız yeterlidir.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.