Dört duvar arasında mutluluk – Evim

Dört duvar arasında mutluluk

Antrenin karşısında yer alan mekanın tamamı açık plana göre düzenlenmiş. Mutfak alanı tam karşıda, yemek alanı sağ tarafta, oturma köşesi ise antre duvarının tam arkasında bulunuyor. Tamamı ahşap zemin kaplı olan evin merdivenlerinde ve antrede fark yaratmak için benekli bir yün halı kullanılmış. Londra’nın güneydoğusunda, Viktorya Dönemi’nde inşa edilmiş bir binada yer alan Jemima Carrington’a ait modern ve yeni apartman dairesi, ev sahibesine geniş ve pratik bir tasarım özgürlüğü sunuyor.

İskandinav tarzının sadeliğinin ve dokusallığının tek renkli geçişlerle verildiği oturma köşesi, doğal malzeme seçimleri ile tamamlanmış.

Jemima Carrington’ın Londra’nın güneydoğusunda bulunan ve katları farklı seviyelere dağıtılmış bir binaya ait apartman dairesi, 3 yatak odası ve 2 banyosu olan bir plana sahip. Binaya 2014 yılında taşınan avukat Jemima Carrington, modern ve sade bir stilde tasarladığı evinde gri, beyaz ve siyah tonlarını göze batmayacak şekilde, ahşap bir zemin üzerinde değişik ve geleneksel aksel Işığın dağılımı, her şeyin yeni ve temiz olması ve mekanda daha önce kimsenin yaşamamış olması ev sahibesini bu mekana bağlayan detaylardan. Mutfakta yer alan açılır kapanır özellikli yemek masası ise siyah metal sandalyelerle eşleştirilmiş.suarlar ile harmanlamış.

Üst kat için ise hem mutfak alanında hem de banyoda kullanılan temaları tekrar etmek her şeyi birbiriyle uyumlu hale getiren formüller arasında yer alıyor.

Dingin bir hava yaratılan banyo bölümündeki duvarlar ile daireye süreklilik hissi verilmiş. Temizlenen ve ardından cilalanan küvette yer alan ve Viktorya Dönemi’ne gönderme yapan banyo bataryaları ise dikkat çekici detaylardan.

Evinde misafir ağırlamaktan hoşlanan Carrington, çift kişilik bir yatak almak yerine tek kişilik iki tane yatak alarak seçenekli bir misafir odası oluşturmuş. Aynı mekanda ev sahibesinin sıkı bir pazarlık sonucunda satın aldığı siyah metal lambalar ise yatak odasına sofistike bir hava katıyor. Odanın pencerelerinde sadece film kullanılarak yalın bir mekan kurgusu oluşturulmuş. Böylece sıra dışı bir görsellik anlayışının yanı sıra ışığın daha çok içeri girmesine de olanak tanınmış.

Işığın dağılımı, her şeyin yeni ve temiz olması ve mekanda daha önce kimsenin yaşamamış olması ev sahibesini bu mekana bağlayan detaylardan. Mutfakta yer alan açılır kapanır özellikli yemek masası ise siyah metal sandalyelerle eşleştirilmiş.

Antrenin karşısında yer alan mekanın tamamı açık plana göre düzenlenmiş. Mutfak alanı tam karşıda, yemek alanı sağ tarafta, oturma köşesi ise antre duvarının tam arkasında bulunuyor. Tamamı ahşap zemin kaplı olan evin merdivenlerinde ve antrede fark yaratmak için benekli bir yün halı kullanılmış.

Merdivenlerden yukarı çıkıldığında sol tarafta, bahçeye bakan ikinci bir yatak odası yer alıyor. Tam karşıda, yatak odasından da giriş yapılabilen ana banyo bulunuyor. Evin ön tarafında ise yine kendisine özel bir banyo ile beraber ana yatak odası mevcut.

Jemima Carrington, huzurlu bir ortam olarak tanımladığı banyosunu çok sevdiğini ifade ederken duvarları ve zemin karolarını yıllar boyunca hiç bıkmadan seyredebileceğini de ekliyor. Lavabonun altında kullanılan ufak havlu dolabı ise mekandaki kullanışlı çözümlerden. Doğal malzemelere yer verilen banyoda küvetin üzerinde kullanılan ahşap raf ile hareketli bir sistem oluşturulmuş.

Ağırlıklı olarak siyah ve beyaz detaylara yer verilen odada natürel dokular ferforje yatak başlığı ile uyum içerisinde eşleştirilmiş. Son derece dozunda kullanılan yeşil renk oyunları ise odanın durağanlığını hareketlendiren detaylardan.

HAZIRLAYAN GAP INTERIORS / STEPHANIE SMITH FOTOĞRAFLAR GAP INTERIORS / COLIN POOLE

Bir Cevap Yazın