Doğal yaşamın tam ortasında

0

İngiltere’nin Devon bölgesinde yer alan bu kerpiç ev sahiplerine doğa ile adeta kucak kucağa bir yaşam vaad ediyor. Suzi ve Chris Carman çiftinin tam 20 yıl önce satın aldıkları bu ev şimdilerde bambaşka bir tarzın yansımalarını taşıyor.

Kış bahçesi neredeyse ışıkla yıkanıyor. Dört bir yanı ahşap pencerelerle giydirilmiş bu yapı içindeyken adeta dışarıda oturuyormuş hissini veriyor. İçindeki kanepe, Ikea’dan. Sehpa ise  Avrupa çamından özel üretim.

Devon’da toprak bir evin içindeyiz. Üstelik tamamen aslı korunarak dekore edilmiş bir evde. Bu tarz yapılar İngiltere’nin güneybatısında hala çok popüler. En büyük sebeplerinden biri de buradaki toprak yapısının bu tarz evler için çok uygun olması. Ev sahibesi Suzi Carman part time web tasarımcısı olarak çalışıyorken yöreye ait  vintage objeleri sattığı bir de online alışveriş sitesi kurmuş. (Merak ederseniz daisyrootsvintage.co.uk sitesine tıklayabilirsiniz.) Eşi Chris’in ise bir at çiftliği bulunuyor. Hayvanları çok sevdikleri için Hector ve Hamish adında iki adet de kedileri var. Kızları Nikki ve Heidi Hollanda’da yaşıyor.

Evi satın aldıklarında yalnızca birkaç değişiklikle altından kalkabileceklerini düşünmüşler. Ancak birkez taşındıktan sonra sağlam tek bir oda kalmadığını keşfetmişler. Bu sebeple iki yıl boyunca yemek odasında uyumuşlar. O  zamanlar her ikisi de şimdikinden çok farklı sektörlerde çalışıyorlarmış. Chris, British Airways’de kabin memuru, Suzi  ise Virgin Atlantic’in Gatwick Havalimanı’nda yer hizmetlerinde görevliymiş. Dolayısıyla bu iş temposuyla tadilatının 10 yıl sürebileceğini düşünmüşler.

Üstelik oradan buraya gelmek için tekrardan Heathrow Havalimanı’na gidip sonrasında arabayla bu kasabaya seyahat etmeleri gerekiyormuş. Tabii ki jetlag eşliğinde…

Çift o günleri şimdi gülerek yad ediyor. Buna rağmen evdeki pek çok tadilatın da kendileri üstesinden gelmiş.  Örneğin elektrik ve su tesisatının tamamı Chris’in imzasını taşıyor. Buna rağmen renovasyon işlemleri bütçelerini çok da zorlamamış.

KIŞ BAHÇESI Ahşap daybedi andıran kanepe bir arkadaşlarından. Taşındıkları için ve yeni evlerinde yer olmadığı için Carman çiftine hediye etmişler. Kahverengi olarak gelen bu kanepeyi Suzi beyaza boyamış. Avize ise Chris’in Suzi’ye hediyesi.

Antika dolaplar Henrietta’dan, Suzi’nin antika dükkanı olan bir arkadaşı. Çok değerli olduklarını söylüyor ev sahibesi; çünkü bunlar Henrietta’nın annesinin çeyizindenmiş. Sandalye bir eskiciden alınmış. Üzeri Osborne and Little kumaşı ile kaplı. Yastıklar ise Suzi’nin kendiimzasını taşıyor.

Bu odada tadilat hala devam ediyormuş.Yatak örtüsü hala dikim aşamasında. Duvar kağıdı ve perdeler Anna French markalı. Son derece basit gibi görünen bu aydınlatmaya ise son dokunuşu bir çelenk ile Suzi yapmış.

Mutfak mekanın geri kalanından bir platform ile ayrılmış. Bir kaç basamak bu su yeşili mutfağa açılıyor. Elbette mutfak dolapları bu renk değilmiş, sonradan bu renge boyanmış. Mutfak depolama ünitesi bakımından epeyce zengin. Zeminde kullanılan toprak seramikler ise bu görünümü çok şık biçimde tamamlıyor.

ZAMANDA YOLCULUK Alt katta yer alan bu banyo çifte şöyle bir şans tanımış: İçine dökme demirden yapılan ve hala antika değeri taşıyan harika bir Viktoryen tarzda duş teknesini buraya taşıyabilme ihtimalini. Gerçi buraya taşıyabilmeleri için tam 5 kişi kendilerine yardım etmiş. Bu hale gelebilmesi için yeniden üzerine emaye boyası atılmış.

Minyatür ebatlardaki bu antika parfüm şişeleri zamanla yapılan seyahatlerden ve ağırlıklı olarak da Arjantin’den. Floral desenli abajur ise Sanderson markalı bu duvar kağıdının önüne pek yakışmış.

Bu konuk odası Bep’in odası diye anılıyormuş aile içinde. Bep Heidi’nin kayınvalidesi, ara ara ziyarete geldiğinde bu odada kalıyormuş.

HAZIRLAYAN HANİFE YILMAZ FOTOĞRAFLAR BRENT DARBY / NARRATIVES

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.