Doğal ve davetkar

0

İskandinav tasarımına her zaman hayran olmuşumdur vebu stili ne zaman araştırsam Kuzey Avrupa’ya göç etmekgelir içimden. Dünyada yaşanacak en güzel ülkelerde hepen üst sıralarda yer alan, Ikea’nın anavatanı İsveç’te ve diğerİskandinav ülkelerinde yaşam da evler de gerçektenbambaşka!
Rahatlığın ön planda olduğu cozy İskandinavevlerine pozitiflik, yaratıcılık ve kişisellik hakim. Aksesuardaabartıya kaçmayan bu evlerin çoğu dingin, temiz vedengeli bir görünüme sahip.
İskandinav stili dekorasyon Norveç, İsveç ve Danimarka’nıneşsiz manzaralarındaki nötr renklerin gündelik eskitme birgörünümle bir arada kullanılmasıyla hayata geçiyor. Güneşışığından yoksun uzun kış aylarıyla başa çıkabilmek içinaydınlık ve ferah mekanlara ihtiyaç duyan İskandinavlarevlerinde beyazın tonları, bej, açık mavi ve doğal ahşaptonları kullanıyorlar. Zaman zaman kırmızı ve yeşil gibidaha çarpıcı renklere yer vererek doğal renklerin monotonluğunuda kırıyorlar.
Ev tekstili için seçtikleri kumaşlar da doğallıktan yana, pamukluve keten kumaşları tercih ediyorlar. Beyaz çizgili, kareli, floral desenliev tekstilleri de sıkça karşımıza çıkıyor.
Sıcak, cozy ve davetkar evlerinde zamansız, fresh ve zarif tasarımlarayer veren İskandinavlar ham ahşap mobilyaları tercih ediyor.Yemek masalarında sandalye yerine banklar veya salonlarındabanka benzeyen bol yastıklı sofalar dikkat çekiyor. Doğallıktanyana, gözü yormayan ve fonksiyonel tasarımlarla rahatlığınön planda olduğu İskandinav evleri gerçekten ilham verici.

Form, fonksiyon ve estetik bir arada
1930’larda ortaya çıkan İskandinav tasarımı, insancıl bir modernizmyaklaşımıyla fonksiyonellik, pratiklik ve formların sofistike sadeleşmesiyletasarım dünyasında ayrışmayı başardı. İskandinavtasarımcılar hayatın kalitesini artırmak için herkese hitap edebilecekuygun fiyatlı ürünler yaratma felsefesiyle tasarıma yön verdiler.Fonksiyonel ve basit şıklık, doğadan ilham alan motifler, folkdesenleri, yeşilin farklı tonları, hemen hemen her objede ahşapkullanımı İskandinav tarzının öne çıkan unsurları.
Modern bir yaşam alanında sıcacık detaylarla keyifli ve dinlendiricibir atmosfer yaratılmış. Beyaz renk ve ahşap mobilyalarla yaratılandoğal ve dingin alanlara, kırmızı ve sarı gibi sıcak renklerlekeyifli detaylar kazandırılmış.

Basit ama etkili ve ruhu olan mekanlar
Son derece basit ve dingin ama bir o kadar da etkili ve ruhu olanİskandinav stilinde yaşam alanları yaratmak istiyorsanız; ham yada beyaz renklere boyanmış geniş ahşap yer döşemelerininüzerine çizgili halılar atabilirsiniz. Bol ışık, duvarlarda ve evtekstilinde canlı renkler, büyük cam vazolar içinde yeşil bitkiler,sade çizgileri olan doğal malzemelerle üretilmiş mobilyalarlaevinizde İskandinav tarzını yaşatabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.