Desen-doku uyumu

Desenler ve dokular yaşam alanlarına farklı kimlikler kazandıran ögelerdir. Biri renkten, diğeri malzemeden ilham alan bu iki arkadaş bizi stil yolculuğuna çıkarıyor.

TEK DESEN, İKİ RENK, BOL KONTRAST
NEDEN: Güneşin parlak rengi turuncu kullanıldığı alanlara enerji ve mutluluk enjekte eder. Benzer bir etkiyi desenleriyle yaratan retro stilse bu salonda desen+doku kurgusunu güçlendiriyor. Bu tarz bir espri için duvarda, tekstilde ve hatta mobilyalarda aynı desenin farklı büyüklüklerini kullanabilirsiniz.
NEREDE: Geniş alanlarda kendini daha iyi gösterse de okuma köşesinde ya da çalışma odasında dinamizim sağlar.
DENEYİN: Desene vurguyu artırmak için birbiri ile kontrast renkler tercih edin.

Scion 2016 Lohko serisi, Dreams.

PASTORAL ROMANTİZM
NEDEN: Tüm duvarları çiçek desenli duvar kağıdı kaplı bu yemek odasında etnik motifli kumaş sandalyeler ve tamamen beyaz mobilyalar pastoral bir kır evi havası yaratıyor. Her iki deseni birleştiren parlak lake dokusu aydınlık hissini de artıran bir faktör. Desenlerin içindeki en baskın iki rengin kullanıldığı çizgili saten yastıklarsa ışıltılı bir etkiyle mekanı tamamlıyor.
NEREDE: Bu feminen ve romantik hava tüm evde uygulanabilir. En çok da misafir ya da ebeveyn yatak odasında şık durur.
DENEYİN: Böylesi yumuşak renklerin hakim olduğu bir alanı sıcak kılmak için zeminde ahşap parke kullanın.

Thibaut Waterford Floral Bridgehampton serisi, Lot.

 

BAROK ESİNTİLER
NEDEN: Yoğun tonlamalı damask desenli duvar kağıdı ve flok baskılı kumaşlar mekanlarda dramatik efektler yaratır. Desenlerin benzerlerini ya da içinden bir motifi örtü, yastık ya da perdede tekrarlamak bütünlüğü korur. Zemindeyse düz ve az dokulu seçenekler kullanarak sadeleşin.
NEREDE: Yoğun desen ve doku kullanıyorsanız odanın tamamı ya da geniş mekanlar yerine giyinme bölümü ya da salonda bar köşesi gibi küçük alanlarda deneyin.
DENEYİN: Ayna yüzeyler ya da beyaz mobilyalar atmosferi dengeler.

Ombrione, Designers Guild/ Homteks.

 

HEP VINTAGE, HEP ÇİÇEK
NEDEN: Eski sehpanın renklerinden ilham alan minik çiçek desenli duvar kağıdı bu alanın tek hakimi. Aynı renklerdeki çekmeceli sehpa ise duvarın önünde yokmuş gibi duruyor. Oldukça çocuksu bir etki yaratan kağıdı eski Çin işi porselen vazoda sergilenen taze çiçekler ve esprili bir biblo destekliyor.
NEREDE: Neşeli bir izlenim yaratan böylesi kağıtlar çocuk odasının ya da hobi köşenizin enerjisini yükseltir.
DENEYİN: Hantal koltuklar yerine dikkati dağıtmamak için ince ayaklı küçük ölçekli mobilyalar kullanın.

pipstudio.com

SAHİL EVİ HAVASI
NEDEN: Narin yaprak desenli duvar kağıdının uçuk mavi/gri tonlamaları, gökyüzü mavisi boya ve ham keten kumaşlar dingin, huzu rlu bir yaz evi havası sunuyor. Kalın ipli yün halı, tahta sehpa ve rabıta zeminle bütünleşerek yokmuş izlenimi yaratıyor.
NEREDE: Renk, desen ve dokuların yarattığı bu huzur veren ve aynı zamanda konforlu etki, evin her odasında ana stil teması da olabilir.
DENEY İN: Böylesi bir dekorasyonu eskitme yüzeyli ya da patine boyalı mobilyalarla kombinleyebilirsiniz.

Rasch Home Style-Modern Surfaces koleksiyonu , HannaHome.

 

STİLİZE NATURALİST
NEDEN: Yaprak yeşili, taş grisi ve turkuaz gibi doğadan gelen renkler stilize çiçek, yaprak desenleri ve kalın dokulu malzemelerle mükemmel uyumu yakalıyor. Bu atmosferi yine toprak ve gökyüzü tonlarında yumuşak tüylü bir halı, siyah ahşap malzeme ve cam ya da krom gibi parlak yüzeylerle zenginleştirin.
NEREDE: Böylesi yumuşak tonlamalı renkler desen karmaşasında bile dingin bir etki bırakabilir. Bu yüzden oturma ya da yatak odası en uygun alanlar.
DENEYİN: Naturalist stilize motifleri retro ve çizgililerle kombinlemeyi deneyin.

Sanderson Bellflower serisi, Dreams.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tadilat bitti, dekore edip güzelleştirelim

Anılar duvar süsü oldu