Depolarken alan kaybettiren hatalar

0

Dolap veya giysi odasında sıkça sorulan sorulara verdiğimiz cevaplarla alandan kaybetmeden düzeni sağlamanız mümkün.

1. NE KALSIN, NE GİTSİN?

Sorun: Ölçülerinizi uzun zamandır kontrol etmediniz. Gardırobunuzda içine sığamadığınız ya da büyük gelen giysiler ve hatta geçen sezondan bu yana hiç giymedikleriniz var.
Çözüm: Yeni bir şeyler satın almadan önce hangi parçayı neyle kombinleyeceğinize bakın. Eğer zaten böyle bir giysi varsa yenisini almaya da gerek yok. Belli bir stili seviyorsanız hiç farkında olmadan birbirine benzer şeyler satın alabilirsiniz. Ama bunların sadece yüzde 20’si giyilir. Bu hataya düşmeyin!
2. GERÇEKTEN BİR GARDIROBA İHTİYACINIZ VAR MI?
Sorun: Dolapta gözünüze fazlasıyla boş alan çarpıyor. Sanki askılı giysilere ayrılan alanla, katlananlara bırakılan alan aynı değil ve verimli kullanamıyorsunuz.
Çözüm: Ikea’da, Koçtaş, Bauhaus gibi yapı marketlerde ve online alışveriş sitelerinde satılan pek çok farklı tipte askı, tel sepet ve raf sistemleri ile dolap içini işlevine göre ayırabilirsiniz. Hem daha fazla ürün depolar hem de ekstra alan kazanırsınız.
3. YENİ BİR DOLAP SATIN ALMADAN ÖNCE DÜŞÜNÜN
Sorun: Hiçbir şeyi ertesi gün koyduğunuz yerde bulamıyorsunuz. Bu, gün içinde size zaman kaybettiriyor ve hep aynı şeyleri giymek ya da kullanmak zorunda kalabiliyorsunuz.
Çözüm: Giysi ve eşya tiplerine göre depolayın. Giysilerde ilk klasifikasyon mevsime göre olmalı. Daha sonra çeşide göre düzenleyin. Örneğin gömlekler ve ceketleri yan yana asın böylece kombinlemek de kolaylaşır. Pantolon, etek ve elbiseler bir arada durabilir. Böylece her defasında tüm dolabı karıştırmak zorunda kalmazsınız.
4. ELBİSELER DE KATLANARAK SAKLANABİLİR Mİ?
Sorun: Jarse ve ipeklileri katlayarak saklarken kaygan olduklarından çabuk bozluyor ve her zaman dağınık duruyor.
Çözüm: Üç kademede katlayarak saklanabilir. Ayrıca ince kumaşlıları kalın olanların altına doğru yerleştirirseniz bozulmadan durur. Ancak katlanan giysi bloğu 30 cm’den yüksek olursa dolabı her açtığınızda kayarak dağılır.
5. ÇEKMECE İÇLERİ TAM BİR KAOS MU?
Sorun: Çekmecelerdeki iç çamaşırları ve aksesuarlar çok karmaşık görünüyor ve hiçbir şeyi ayırt edemiyorum. Sırf bu yüzden eşleşmeyen iç çamaşırları ve çoraplar giyebiliyorum.
Çözüm: Bunlar için yine kapaklı kutular kullanabilirsiniz. Ancak size önerimiz çekmece içini maksimum olarak kullanma imkanı sunan bölücüler tercih etmeniz. Ürünleri açık renkli veya beyazlar ve koyu renkliler olarak ikiye bölerek depolayın.

FOTOĞRAF: Profil Design.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.