Dekorasyonun sıra dışı halleri

0

Hispanic
Kelime anlamı İspanya’dan, İspanyollardan ve İspanyol kültüründen türemiş ya da bu kültürle ilgili bir sözcük. Kemerli kapı ve pencereler, Hispanic mimari ögelerinden birkaçı. Stilde duvar, tekstil ve mobilyalar için bej, açık kahve gibi toprak renkleri, kırmızı, sarı, portakal, yeşil ve mavi gibi parlak tonlarla gölgelendiriliyor. Koyu ceviz veya maun cilalı ahşap mobilyalar deri veya süet döşemelerle kombinleniyor. Zeminde ya da duvarda dekorasyonunun olmazsa olmazı geleneksel terra kotto karolar kullanmak mekanda etkiyi pekiştirir. Eskitme demir ve ferforjeyi duvar süslemelerinde, şamdan ve avizelerde kullanabilirsiniz.

Aksesuarlarla pekiştirin
• İkramlarınızda Mariachi, Meksika bayrağı ya da İsa Mesih gibi Hispanic motifli servis setleriyle sunum yapın.
• İspanyol Che Guevara gibi ünlü Hispanic kişilerin portre ve tablolarıyla duvarlarınızı süsleyebilirsiniz.
• Evinizde hasır el örgü sepetler, İspanyol çömlekleri ya da renkli pinyatalar gibi geleneksel Latin el sanatlarının yeni yorumlarına yer açın.
• Sombrero (Meksika şapkası) ve panço gibi geleneksel İspanyol kostümlerini evinizin uygun köşelerinde sergileyin. Şapkaları antre veya çocuğunuzun oda duvarlarına asabilir, pançoları koltuk şalı olarak kullanabilirsiniz.
• Salonun müsait köşelerine büyük saksılarda iri kaktüsler yerleştirin.
• Vahşi çöl havası yaratmak için reçineden hayvan kafatası gibi dekoratif parçalar kullanmayı düşünebilirsiniz.
• Pişmiş toprak kaseler, kaplar ve mataralarda mutfak dekorasyonunda bu etkiyi yaratır.
• Dikenli tellerden kapı çelenkleri, kurutulmuş biber, soğan ve sarımsak salkımları, duvarlarda ahşap çerçeveli çerçeveli siyah ve beyaz çöl fotoğrafları, hasır sepetler stili öne çıkartan detaylar. ~

Kasbah
Kasbah kelime anlamıyla Kuzey Afrika şehrinin kalabalık Arap ve pazar bölgesini tanımlıyor. Geleneksel Fas dekorasyonun ön planda olduğu stile daha çok sokak modası hakim. İpek, gümüş ve inci işlemeli Hint kumaşları Afrika dokuma desenleriyle birleşiyor. Parlak renkte boyalı fayans ve ahşap döşemeler stilin abartılı bir karışımı. Kasbah stilinde, farklı kültürlerin buluşmasını görebilirsiniz. Bol oymalı ve dikmeli ahşap bir yatakta şeffaf kumaştan gölgelikler, püsküllü ipek yastıklar ve Hint işi sari kumaş nevresim takımlarına, Mısır pamuğu çarşaflar eşlik eder. Yatak başucuna inci ve sedef kakmalı bir sehpa yerleştirebilirsiniz.

Etkili bir Kasbah stili için
Yaşam alanınızda etkili bir dönüşüm için dekorasyonu aksesuarlar ve tamamlayıcı mobilyalarla sınırlı tutun. Geleneksel Fas stili oymalı kapı ve sütunlar, girift desenli ve bol renkli fayans, eskimiş görünümlü deri eşyalar ve el yapımı gümüş çay takımları gibi aksesuarlarla biliniyor.
• El örgüsü kilimler üzerine atılmış etnik desenli birkaç yastık ve irili ufaklı fenerler yerleştirin.
• Yuvarlak formlu mobilyalar, pencere önüne minderlerle süslenmiş bir koltuk, yerde büyük minderlerle kazanılmış ekstra oturma alanlarına koyu renk kalın dokulu döşemelerle kaplı kanepe ve yemek sandalyeleri ekleyin.
• Fas, okyanusa sınırları olan bir Kuzey Afrika ülkesi olsa da coğrafyasında bulunan geniş çöllerin etkisiyle sıcak ve sakin bir renk paleti sunuyor. Bu yüzden Kasbah stilinde toprak tonlarını mavi ve pembe gibi parlak tonlarla kombinlemeniz mümkün. Bu çeşitlilik doku ve desenlerde de hissediliyor.
• Püskül, pullu ve payetli dokumalar, el işi nakışlar, mücevher, hasır, sedef ve inci kakma, gümüş, altın, yün ve keçeyi evin her yerinde kullanın. ~

Swiss Chalet
İsviçre Alpleri’nin geleneksel kır evi stili olan Chalet stilinde ana tema ısınmak üzerine kurulu. Yünlü, kaşmir ve kürk gibi kalın tekstiller, koyu cilalı ahşap mobilyalar ve av hayvanı, kar desenlerine sıkça rastlıyoruz. Zemin ve duvarda işlenmemiş çam ve karaçam gibi ahşap yüzeyler, kürk gibi yumuşak dokular kullanılıyor. Büyük dolaplar, konsollar, sandıklar Chalet evinin depolama üniteleri. Her Chalet evinin özel ahşap işçilikleri marangozlarının imzası ile vurgulanır. Yeşil, kahve, lacivertin hakim olduğu evlerde kuzine etrafını çevreleyen yastıklı banklar, yün battaniyelerle süslenmiş yüksek sırtlı kanepeler, kilimler stilin sıcaklık veren detayları.

Kısa kısa Chalet stili
• Yatak odasında ahşap ranza yataklar kullanın ve berjerli bir okuma köşesi yaratın.
• İskandinav tasarımı sıcak renkli ve desenli yastık ve minderler seçin.
• Kar tanesi desenlerini yatak örtüsü, battaniye, yastık veya perde gibi birkaç yerde tekrarlayın.
• Tual de Jour desenli aksesuarları biye ve fiyonklarla süsleyin.
• Sıcacık ve romantik akşam yemeklerinde masanızda büyük şamdanlara yer açın.
• Yabani hayatın bir gereği olan profesyonel bıçak ve çakı setlerini aksesuar gibi değerlendirin.
• Geyik başı desenli aksesuarlar, hatta gerçek bir geyik başını duvara asın.
• Kalaylı bakır kahve takımları, köpek, kuş ve vahşi hayvan bibloları, Navaho tarzı kilimleri, çocuklar için kardanadam desenli nevresimleri, kırmızı ve beyaz ekoseli battaniyeleri evinizden eksik etmeyin.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.