Dekorasyon terapisi

0

Uzmanlara göre, evet. Özellikle ışık ve renkler, negatif enerjiyi yok etmek, dingin ve huzurlu mekanlar yaratmak için organik bir yol olarak gösteriliyor.

SADE VE TELAŞSIZ DEKORLAR İÇİN YIĞINLARDAN KURTULUN

Hızlı çalışma temposunu, yarattığı huzurlu kozasına kaçarak dengeleyen dekorasyon tutkunları için ev “dingin,  huzurlu ve mediatif” olmalıdır. Bu, daha sakin ve hafif bir yaşam stilidir. Yapmamız gereken ilk şeyse evde  yığınlardan kurtulmaktır. Evlerimizde birikmiş, üst üste yığılmış her şey, tıpkı vücudumuzda istemediğimiz kilolar  gibidir. Yaşadığımız mekanın nefes almasını engeller, evrensel enerjinin mekanı doldurmasını zorlaştırdığı için,  yaşamımızda tıkaçlara sebep olur. Hayatımızın yolunda gitmeyen yönlerini sorgularken, evimizin yığınlarla tıkanmış  alanlarının hangi yönlere geldiğine bakmalıyız. Evimizin kuzeyindeki karışıklık iş hayatımızı,  güneybatısındaki yığınlar aşk hayatımızı olumsuz etkilemektedir. Bir temizleme harekatı başlatarak, kullanmadığımız eski eşyaları, okunmuş gazeteleri, birikmiş atılacakları ve kurumuş çiçekleri evimizden çıkararak,  detoks programlarının vücuda etkisi gibi, yaşam alanlarımızı kilo vermişcesine hafifletmeliyiz.
pipstudioturkey.com

YEŞİL VE MAVİ KASVETİ AZALTIR
Evinizin mevcut renklerine bir göz atın. Modası geçmiş, hatta solmuş mu? Evinizde yaratıcı renkler kullanmak;  zihninizi tazelemek için mükemmel ve ekonomik bir yöntem olabilir. Duvarlarınızı örten renkler size iyi  hissettirmeli. Boya aynı zamanda, duvarlar üzerinde güneş ışığının etkisini de çoğaltır. Mesela duvarlarınız için açık  mavi ve yeşillerden oluşan rahatlatıcı, yumuşak renkler seçebilirsiniz. Yeşil, yumuşak mor ve derin maviler mekanı  genişletir ve kasveti azaltır. Mavi sinirleri yatıştırır, dinlendirir ve huzur verir. Açık mor tonları ise beyinsel faaliyeti ve sanatsal düşünceyi artırarak ilham verir. Ancak dikkatli kullanılması gerekir, koyu tonlarının hüzün ve depresyonu çağrıştıran etkileri vardır.

IŞIK TERAPİSİ
Bilimsel araştırmalara göre, direkt güneş ışığı bireyin ruh halini ve enerjisini pozitif anlamda artırıyor. Daha çok  güneş ışığı alabilmek depresyonla mücadelede ruh halini yükseltecek etkili ve basit bir yöntem. Bunun en önemli  nedeni ise endorfin ve serotonin hormonlarını artırması. Yeteri kadar doğal güneş ışığı almak mümkün değilse,  kontrol edilebilir yapay ışık da kullanmak bir çözüm. Doğal güneş ışığının bir başka artısı; sabahları güneş ışığı  daha çok alındığında, vücut, melatonin hormonunu üretmeyi durdurması için bir sinyal alır (bu hormon uyuma ve  uyanma döngüsünü düzenler) ve bu kolay uyanmanıza yardımcı olur. Bu nedenle perdelerinizi ve güneşliklerinizi  açık tutun. Işık enerjisinin mikroorganizmalar üzerindeki etkisinden yola çıkan ışık terapisi; 1877’de ultraviyole  ışınlarının raşitizm hastalığının tedavisinde kullanılmaya başlaması ile daha popüler hale gelmiş. Ayrıca, karanlık kış  aylarında görünen bir çeşit depresyonun (mevsimsel duygusal bozukluk) suni güneş ışığı tatbik edilmesi ile  ortadan kaldırılabildiği görülmüş. Yani, ışığın sağlığımızı ve iyi olmamızı geliştirebileceği fikri aslında bilimsel  temellere dayanıyor. Bu nedenle ışığa ve renklere dikkat edilen bir dekorasyonun, depresyonla mücadelede katkısı  vardır.
Casual Avenue.

BİTKİLER HAYAT VERİR

Mekanları düzenlerken bitkileri unutmayın. Bitkiler doğayı içeriye taşır, evinize enerji ve hayat verir. Endişelerinizi,  bitkinliğinizi azaltır; ruh halinizin düzelmesini sağlar. Özellikle ruh halini düzeltmek isteyenler, yaşam alanlarında  sonbahar ve kış yerine, ilkbahar ve yaz hissiyatına sahip olmalıdır. Cam kenarlarına Kroton gibi canlı yeşil bitkiler koyabilirsiniz. Bu bitkinin yaprakları başta sarı damarlı yeşildir fakat güneşin etkisi ile renklenip güzelleşir. Bahçe işleri ile uğraşmanın da tedavi edici olduğu kanıtlanmış bir gerçek. İlham almak için bitkileri içeriye taşıyın ya da  balkonunuzda, bahçenizde kendinize huzur veren bir alan yaratın. Bitkilerinize günde birkaç dakikanızı  ayırabilirseniz daha canlı, enerjik ve dolayısıyla belki daha mutlu olduğunuzu hissedeceksinizdir.
Ikea.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.