Çamaşırlarınızı sevin

Çamaşır yıkamanın da ABC’si var. Leke çıkarma konusundaki ipuçlarından hangi deterjanı kullanmanız gerektiği, yumuşatıcının artılarından yıkama sıcaklığına kadar pek çok bilgiyi akıllı yıkama rehberimizde bulabilirsiniz.

İPUCU:Yünlüler ve ipekliler hassas çamaşırlar olduğundan bu tarz çamaşırlar için özel olarak üretilen deterjanlar deneyebilirsiniz.

DOĞRU DETERJANI SEÇMEK

Market raflarında yer alan pek çok farklı deterjan çeşidi kafanızı karıştırıyorsa, deterjan çeşitlerini ve hangi çamaşırlar için nasıl bir deterjan tercih etmeniz gerektiğini öğrenerek doğru olana karar verin!

Çamaşırlarınızı doğru yıkamanın sırrı doğru deterjan seçmekten geçiyor. Doğru deterjan giysilerinizin sadece iyi görünmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bütçenize de katkı sağlayarak tasarruf etmenizi sağlar.

a. Toz deterjan: Toz deterjanlar genellikle beyaz çamaşırlar için önerilen bir içeriğe sahip. Beyazlatıcı katkılı toz deterjanlar beyaz çamaşırlarınız için ideal.

b. Jeller: Renkli çamaşırlar için en ideal deterjanlar jel kıvamda olanları. Düşük ısılarda koyu renkli çamaşırlar için tercih edilebilir.

c. Sıvı: 
Lekeli çamaşırlar için ideal kıvamı sağlarlar. Suda çok çabuk çözünebildiklerinden çok kirli parçalar için tercih edilebilir. Sıvı deterjanlar makinenin deterjan bölmesine konabilir.

d. Kapsüller: Kapsül deterjanlar beyazlatıcı içermediklerinden renkli çamaşırlar için tercih edilebilir. Çamaşır makinesinin haznesine atılabilirler.

İPUCU: Çamaşırları gruplamak çok fazla vaktinizi alıyorsa ayırıcılı, ya da çamaşırları renklere göre gruplamanızı sağlayan bölmeli kirli sepetleri kullanabilirsiniz.
~
5 ADIMDA MÜKEMMEL YIKAMA

Çamaşırlarda çekme ve solma sorunlarının önüne geçmek, kumaşa göre en iyi yıkamayı sağlamak için neler yapmalısınız?

1. Gruplayın!
Olası felaketlerin önüne geçmek için çamaşırları renk ve türlerine göre ayırmak çok önemli. Beyazlar, açık renkler, koyu renkler ve narinleri yıkama esnasında mutlaka birbirinden ayırmak gerekiyor. Çamaşırları gruplayarak makinenin yükünü de dengelemeniz mümkün. Makine gereğinden fazla yüklenirse yıkama sonrasında çamaşırlarınız üzerinde beyaz deterjan kalıntıları olur. Ayrıca, çamaşırların eskimesini önlemek için yıkama öncesi tersine çevirebilirsiniz. Bu yöntemle beyazlamasının önüne geçmek mümkün olabilir.

2. Lekeleri belirleyin
Farklı leke türleri farklı teknikler gerektirir. Ancak lekeleri çıkartma konusunda her zaman en iyi çözüm hızlı müdahale etmekten geçiyor. Bir lekeye ne kadar çabuk müdahale ederseniz lekeyi çıkarma ihtimaliniz o kadar artar. Lekenin kurmasına fırsat vermeden, ısıya maruz bırakmadan iyi bir leke çıkarıcı uygulanarak çıkarılması gerekir.

3. Doğru deterjan 
Çamaşırlarınızı yıkarken doğru deterjanı seçmek çok önemli. Örneğin beyaz çamaşırlarınızı yıkarken çamaşır suyu katkılı bir deterjan tercih etmek beyazların sakız gibi olmasını sağlar. Koyu renk çamaşırlar için sıvı deterjanlar renkleri solmadan muhafaza etmenizi sağlayabilir.

4. Doğru yıkama
Makineyi doğru miktarda yüklemeniz hem deterjan hem de enerjiden tasarruf yapmanızı sağlayarak verimli bir yıkama yapmanıza yardımcı olur. Çamaşırların miktarına ve kirlilik derecelerine göre koymanız gereken deterjan miktarını belirleyin. Yıkama talimatlarını kontrol ederek makinenin ısı ve devir ayarını yapmayı ihmal etmeyin.

5. Yumuşatıcı
Yumuşatıcı kullanmak sadece çamaşırların iyi kokmasını sağlamaz. Aynı zamanda çamaşırların çok daha çabuk kurumalarını ve iyi ütülenmelerini sağlar.
Ayrıca, yumuşatıcılar çamaşırların renklerini korumanızı sağlar.

Çizgisiz
Makine sembolünün altında hiç çizgi yoksa bu o çamaşırı yüksek devirde yıkayabileceğinizi gösterir. Pamuklular bu şekilde yıkanabilir.

Tek çizgi 
Yıkama talimatında tek çizgi varsa o çamaşır orta düzey bir devirde yıkanmalıdır. Sentetik çamaşırları buna göre yıkayabilirsiniz.

İki çizgi
Yıkama talimatında sembol üzerindeki iki çizgi çamaşırın düşük devirde yıkanması gerektiğini gösterir.

El işareti
Talimatlarda bulunan el sembolü bu tarz kumaşların sadece elde yıkanması gerektiğine işaret eder.

Çarpı sembolü
Yıkama talimatında bulunan çarpı işareti bu tarz çamaşırların makinede yıkanmaması gerektiğini gösterir.

BUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?
Ortalama bir yıkamada kirli çamaşırlardan 40 gr kir çıkar. Bu da üç sünger dolusu kire eşittir.

İPUCU: Çok kirli olmayan çamaşırları 30 derecede yıkayarak enerjiden büyük ölçüde tasarruf edebilirsiniz.

Çamaşır makinesi hakkında…
• Yıkamayla ilgili iyi sonuçlar elde etmek sadece deterjana değil, makineye attığınız çamaşır miktarı, doğru deterjan miktarı ve aynı zaman da makinenin devrine de bağlıdır.
• Çamaşırların iyi yıkanabilmesi için haznenin içinde hem üstten hem de yanlardan bir karış boşluk olmasına özen gösterin.
• İyi bir yıkama için çamaşırların miktarına göre deterjan ayarlaması yapın.
• Çamaşır makinesinin devrinin yüksek olması yıkamanın da iyi olması anlamına gelir. Devrin düşük olması ise çamaşırlar fazla hırpalanmayacağı için, giysilerin ömrünü uzatır.
• Çamaşır makinesinin iç haznesini temizlemek için her iki ayda bir 90 derecede deterjanla boş yıkama yapabilirsiniz.
~
DOĞRU YÖNTEMLERLE 10 ADIMDA LEKELERE SON!

Sıradan bir yıkamayla gideremeyeceğiniz şarap ya da çikolata gibi inatçı lekeleri, bu tekniklerle çıkarmak çok kolay!

Kahve, çay ve kırmızı şarap
En zor lekelerin başında gelen bu muhteşem üçlüyü çıkarmanın en ince püf noktası onları bir saat süreyle soğuk suda bekletmek. Soğuk suda beklettikten sonra üzerlerine leke çıkarıcı uygulayabilirsiniz.

Deodorant
Çamaşırların üzerindeki beyaz ya da sarı renkli deterjan lekelerini leke çıkarıcılı bir sıcak suda beklettikten sonra makinede genel bir yıkama yaptırabilirsiniz.

Yağ lekeleri
Yağ lekesini çıkarmanın en pratik ve işe yarar yolu oluşur oluşmaz üzerine soda dökmekten geçiyor. Sodayı bir süre beklettikten sonra sabunlu ve ılık bir bezle silin. Makinede yıkama yaparken yıkama talimatına da uygunsa en yüksek ısıda yıkamaya özen gösterin.

Oje lekesi
Eğer üzerine oje dökülen çamaşır sentetik değilse oje lekesini bol miktarda asetonlu bir kaba daldırın. Hiç çitilemeden çamaşırın üzerinde yazan talimatlara göre yıkama yapın.

Çikolata
Erimiş çikolata lekelerini çıkarmak sanıldığı kadar zor değil. Kalıp sabunlu ve ılık bir suda bekleterek, çamaşırın etiketinde yer alan talimatlara uygun bir yıkama yapabilirsiniz.

Makyaj
Ruj gibi yağlı makyaj malzemelerini üzerlerine leke çıkarıcı uygulayarak kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Bunun yanı sıra soda ya da ıslak sabunlu bir bezle de lekeye müdahale edebilirsiniz.

Kan lekesi
Kan lekesi kurumadan müdahale edilmesi gereken lekelerden biri. Kan lekesi üzerine oksijenli su sürüp soğuk suda bekletebilirsiniz. Son olarak çamaşırlarınızın üzerinde yazan talimatlara uyarak çamaşırı yıkayabilirsiniz.

Mürekkep lekesi
Mürekkep lekesini bir süre soğuk suda bekleterek leke çıkarıcıyla yıkayın. Eğer mürekkep lekeniz çok eskiyse kısa bir süre asetona batırdıktan sonra yıkayabilirsiniz.

Yaka ve kollar
Yaka ve kollardaki lekeleri sıcak ve sabunlu suda beklettikten sonra çamaşır makinesinde yıkarsanız lekelerin sabitlenmesini engelleyebilirsiniz.

Çamur
Çamur lekelerine müdahale etmeden önce tamamen kurumaları için bekletin. Leke kuruduktan sonra çamuru çitileyip yıkama talimatlarına göre giysileri çamaşır makinesine atın.

İPUCU: Lekeler üzerine leke çıkarıcı uyguladıktan sonra çamaşırı iyice yıkamaya özen gösterin. Özellikle bu tarz leke çıkarıcılar iyi durulanmadıklarında özellikle hassas ciltler için zararlı olabilir.~

NEDEN YUMUŞATICI KULLANMALI?

Çamaşırlarınızı koruyan ve mis gibi kokmalarını sağlayan yumuşatıcıları kullanmanın daha pek çok artısı var. Neler mi?

• Kalıcı parfüm
Yumuşatıcıların içeriğinde bulunan mikrokapsüller temas, hareket ve ısıyla çatlayıp giysilerin uzun süre güzel kokmasını sağlar.
• Lifleri korur
Yumuşatıcı çamaşırların birbirine sürtünmesini azalttığı için liflerin bozulmasını önler. Dolayısıyla çamaşırların yıpranmasının da önüne geçmiş olursunuz.
• Kurumayı hızlandırır
Yumuşatıcı çamaşırların daha fazla su emmesinin önüne geçtiği için kuruma süresini kısaltır.
• Kırışıklıkları azaltır
Yumuşatıcı sürtünmeyi azalttığından kırışıklıkları da minimuma indirmenizi sağlar.
• Ütüyü kolaylaştırır
Yumuşatıcı kırışıklıkları azalttığından çamaşırlarınızı kolaylıkla ütüleyebilirsiniz.

SİZİN SORUNUNUZ HANGİSİ?
Çamaşırların nasıl yıkanması gerektiği ya da olası problemleri nasıl çözeceğiniz hakkında merak ettiğiniz sorular varsa…

Beyaz deterjan kalıntıları neden olur?
* Makineyi aşırı yüklemiş olabilirsiniz. Çamaşırlarla hazne arasında mutlaka bir karış boşluk kalmasına özen gösterin. Evde düşük su basıncı sorunu da deterjanın çözünmesi ile ilgili sıkıntı oluşturabilir. Kalıntıları yok etmek için çamaşırları deterjan koymadan bir kez daha yıkayabilirsiniz.

Koyu renklerin beyazlamasını nasıl engelleyebilirim?
*Koyu renklerin yer yer beyazlamasının sebebi yıkanma esnasındaki sürtünmedir. Bu sebeple çamaşırları makineye atmadan önce ters çevirmeye gayret edin.

Kol altlarındaki lekelerden nasıl kurtulabilirim?
*Giysileri, yıkamadan bir gece önce leke çıkarıcılı bir deterjanlı suda bekletip de yıkarsanız bu tarz lekeleri çıkarabilirsiniz. Eğer beyazlarda oluşmuşsa bu leke için, içinde beyazlatıcı olan ya da çamaşır suyu içeren bir deterjan da kullanabilirsiniz.

Renklilerin solmaması için ne yapabilirim?

*Eğer yıkama sıcaklığı çok yüksekse renklerin birbirine karışma ihtimali yüksek. Ayrıca yıkamadan önce mutlaka yıkama talimatlarını okuyup solma riskini gözden geçirin. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu atölye shabby chic

Bu yıl evlerde neler moda?