Buharın gücü

Bundan tam 400 yıl önce keşfedildi. Düdüklü tencere, buharlı makine ve trenler derken bugün yaşamın ayrılmaz bir parçası haline geldi buhar. Günlük hayatta nerelerde, hayatımızı nasıl mı kolaylaştırıyor, birlikte bakalım.

Buhar nedir?
Eğer suyu ısıtırsanız, su her ısıda buharlaşmaya başlayacaktır. Ancak eğer kaynatırsanız işte o zaman suyun tam randımanlı bir biçimde buhar ürettiğini görebilirsiniz. Buhar temas ettiği her şeye ısısını verir.

HİJYENİK TEMİZLİK SAĞLAR
Buhar zararlı kimyasal kullanmadan bakterileri öldürebilmenizi sağlar. Buharlı temizliyiciler bu sebeple hem çok pratik hem de çok sağlıklı!
DAHA LEZZETLİ YEMEKLER YAPAR
Örneğin fırınınızda ekmek pişiriyorsunuz ve kabuğunun biraz daha çıtır olmasını istiyorsunuz. Bu durumda fırınınızın buharlı pişirme seçeneğini aktive edin. Ya da fırında puding yapıyorsunuz ve kabarmasını istiyorsunuz. Bu durumda buharı alttan verebilirsiniz. Kek ve kurabiyelerde de benzer etkiyi elde edebilirsiniz.
ÇAMAŞIRLARI HIZLICA YIKAR
Buharla çamaşır yıkamanın da pek çok avantajı bulunuyor. Buhar makine su almadan devreye girdiğinde hem lekelerin kolay çözülmesini hem de suyun çok daha hızlı bir biçimde kumaşa teneffüs etmesini sağlıyor. Bu da zaman ve enerjiden tasarruf etmenizi sağlar. Yıkama sonrasında uygulanan buharsa çamaşırların daha az kırışmasını sağlar.
ÜTÜLERİN ÜSTESİNDEN GELİR
Pek çoğumuzun korkulu rüyasıdır. Ancak ütü yapmak aslında buhar kazanlı bir ütü ile sadece dakikalarınızı alır. Buharın gücü ütü yaparken yadsınamayacak kadar büyük. Sadece bir dakikada bir pantalonun ütüsü bitebilir. Üstelik buhar güçleri bu tarz ütülerde çok yüksek olduğu için bazı parçaları sadece tek taraflı ütülemeniz bile yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 adımda rustiğinizi kendiniz takın!

Fikirleri saklayın!