Ev turu: Bu evin boğaz manzarası çoğu yalıdan daha iyi – Evim
ev-gezmesi

Ev turu: Bu evin boğaz manzarası çoğu yalıdan daha iyi

Bazı evlerin içinden hiç çıkmak istemezsiniz; çünkü yalnızca sıcak bir yuva olmakla kalmaz, aynı zamanda eşsiz manzaralarıyla da seyretmeye doyamadığınız bir tablo gibi sizi büyüler. Melike ve Safa Ermemiş çiftinin Vaniköy’deki mükemmel boğaz manzarasına sahip 110 metrekarelik evi gibi…

YENİ EVLİ ÇİFTİN EVİNDEYİZ

“İkimiz de Boğaz’a karşı uyandığımız, yeşiller içinde bir ev hayal ettik hep.”

Evleneli sadece 10 ay olan, heyecanlı, enerji dolu bir çiftin evine konuk oluyoruz bu ay. İzmir doğumlu olan Melike Ermemiş 26 yaşına kadar orada yaşadıktan sonra işi dolayısıyla İstanbul’a taşınmış. Yaklaşık 10 yıl kurumsal hayatta çalıştıktan sonra pandemi döneminde radikal bir karar alarak işinden ayrılıp bir dondurmacı dükkanı açmış. Bu dükkana mutluluk dükkanı adını vermişler.

ev-gezmesi
Mutfak, yemek odası ve oturma alanını birleştiren salon tam anlamıyla açık planlı bir yaşam konseptine sahip. Salonun baş rolünde ise kenarları ateş tuğlası ile çevrili bir şömine var. Alt kata inen merdivense, tam olarak şöminenin önünde bulunuyor.

Eşi Safa Ermemiş ise Ankara doğumlu. Ankara’da uzun yıllar çalışma hayatı sonrasında iş vesilesiyle İstanbul’a taşınmış. Melike Hanım ile olan yolculukları da aslında bu zamana, tam 4 yıl öncesine dayanıyor. Ev sahibesi iş dışında spor, sağlıklı ve uzun yaşam, kişisel gelişim ve psikoloji gibi konular ile ilgileniyor. Safa Ermemiş’in ise müziğe karşı doğal bir yeteneği var. Piyano, bateri, gitar, akordeon, gitar gibi pek çok aleti çalıyor. Evde mini konserler de veriyor.

“Biz 3 kişiyiz. Ben Melike Ermemiş, eşim Safa Ermemiş ve kızımız Latte. 10 aylık evliyiz; kızımız da ailemize 1 ay kadar önce katıldı. Birlikte huzurlu ve eğlenceli bir hayatı paylaşıyoruz.”

“HAYAT SÜRPRİZLERLE DOLU”

Evi Eylül 2019’da tutmuşlar. Mart 2020’de evliliklerini takiben bu eve taşınmışlar. Aradaki süre tadilat ve dekorasyon süreci ile geçmiş. Evi seçme kararlarının arkasında ise tam anlamıyla bir ilk görüşte aşk hikayesi var. Aslında hiç akıllarında olmayan bir dönemde tutmaya karar vermişler ve hiç akıllarında olmayan şekilde de taşınmışlar. Yani onların tüm hikayesi “Hayat sürprizlerle doludur” üzerine kurulu.

Salonun sol tarafında konumlandırılan dinlenme köşesi aynı zamanda ev sahibesinin en sevdiği bölüm. Rattan koltuk, puf ve kalpli aydınlatma Ikea’dan. Koltuk üzerindeki kırlent Yargıcı Homeworks. Salonun tam ortasında yer alan yumuşacık halı, Şirvan Halı’dan seçilmiş.
Salona oyuncu bir ruh katan akordeonlar Safa Ermemiş’e ait. Çok eski ve çok güzeller…
Gömme bir şekilde salonun sağ tarafında konumlandırılan kütüphane evde varmış. Çok eski olduğu için değiştirmeye asla kıyamadıkları bu üniteyi sakız beyazına boyamışlar. Önünde yer alan masa ve sandalyeyi sipariş üzerine özel yaptırmışlar.

FONKSİYONEL MUTFAK DEKORASYONU

U şeklinde planlanmış olan mutfakta fonksiyonel bir yerleşim var. Bar tabureleri salonu ve manzarayı seyreder gibi konumlandırılmış. Her ikisi de Ikea’dan. Mutfak dolaplarında ise neredeyse hiç değişiklik yapılmamış. Yalnızca kulpları yenilenmiş. Melike-Safa çifti retro stili çok sevdikleri için mutfağı bu şekilde bırakmayı seve seve tercih etmişler.

KAPALI GARAJI, DEPOSU, KOCAMAN TERASI…

Kandilli’nin o kendine has ruhuna sahip, yalı boyunda, orman içerisinde, bahçesinde meyve ağaçları, balkonunda sardunyaları ve kocaman terası olan sıcacık bir ev burası. Evin konumu dışında kullanışlı bir çok yönü de var. Kendine ait kapalı garajı, deposu, çift banyolu olması, şömine ve kuzine gibi detayları olan bu bahçe dubleksini gördükten sonra başka bir evi kiralamayı hiç düşünmeden burayı tutmaya karar vermişler. Tabi evin ciddi bir tadilata ve bakıma ihtiyacı varmış. Ancak bunu hiç önemsememişler.

Yatak odası küçük ama kullanışlı. Karşısındaki oda ise giysi odası olarak planllanmış. Yatak ve perdeler Ikea, nevresim English Home, halı Şirvan Authentic Handmade Carpets.

Evi tutma hikayeleri ise bambaşka bir serüven. Emlakçıları Manolya Hanım aracılığı ile ev sahibi Tarcan Bey ile görüşmek için bir randevu almışlar. O randevuya kız istemeye gider gibi giyinip hazırlanmışlar; ellerinde çikolata ve çiçekleriyle… Tarcan Bey aynı zamanda yapının mimar-mühendisi. Bu binayı kızı ile damadına yıllar önce, onlar evlenirken yapmış. Melike ve Safa Ermemiş’in yeni evlenecek genç bir çift olması, evlerine çok iyi bakma sözü vermeleri, ev sahipleri Tarcan Bey’in gönlünü çelmiş ve böylece evin yeni sahipleri onlar olmuş.

Evin alt katı aslında, üst kat ile arada bir beton ile bağlantısız haldeymiş. Bir önceki kiracı tarafından alt kat müştemilat gibi kullanılmış. Çift bu betonu kaldırarak yeniden dublekse çevirmiş. Ahşap merdiven katlar arasında bağlantı için pratik bir çözüm olmuş.
Yatak odasının diğer köşesi çalışma alanı olarak kurgulanmış. Safa Ermemiş’in işi pandemi dönemiyle birlikte tamamen home-office olduğu için burayı çalışma odası gibi kullanıyor.
Evde alt katta yer alan bu yatak odası misafir yatak odası olarak kullanılıyor. Zeminde hiçbir değişiklik yapmamışlar. Ahşap görünümlü seramikler odaya sıcak bir atmosfer katıyor. Odanın en çarpıcı detaylarından biri neredeyse 30 yaşında olan lambri kalorifer panelleri
Banyoların her ikisi de büyük çaplı bir tadilattan geçirilmiş. Zeminde çini görünümlü karolar tercih edilmiş. Sağdaki banyo alt kattaki yatak odasının yanında yer alıyor. Lavabo üzerindeki cam ise Boğaz manzaralı.

Arnavutköy’de 125 m2’lik çatı katı: Boğaz’da Paris havası

Bir Cevap Yazın