Bu ev sanki asırlardır burada! – Evim

Bu ev sanki asırlardır burada!

Ontario’da çiftlik arazisinde yer alan ahşap ev, kır yaşamına ve eski eşyalara tutkun bir aileye ait. Özgürlüğün ve açık havanın tadını doyasıya yaşayan çiçek tasarımcısı Michelle Bignell ve eşinin aile yadigarı eşyalarla donattıkları evlerinde, geçmiş sanki yeniden yaşanıyor.

Kanadalı çiçek tasarımcısı ve stilisti Michelle Bignell, profesyonel bahçıvan ve peyzaj mimarı eşi Tom ile birlikte ailelerine ait çiftlik arazisi içerisinde kütüklerden yapılmış ahşap bir ev tasarlayıp inşa etmişler. Geçmişin izlerini taşıyan ancak modern bir ev kadar da konforlu olan bu kır evini, ortak beceri ve zevkleri sayesinde yaratmayı  başarmışlar.
Hem Michelle hem de Tom çocukluklarını çiftliklerde geçirdiği için şimdiki evleri de kır yaşamına olan tutkularını  fazlasıyla yansıtıyor. Çiftin iki çocukları, kızları Victoria ve oğulları Jesse de çocukluklarını kır yaşamında  özgürlüğün ve açık havanın tadını çıkararak geçirmeyi çok seviyorlar. Michelle ve Tom, Michelle’in ailesinin  Ontario’daki 50 dönümlük çiftliklerinde yer alan bir arsayı kendilerine vermesiyle birlikte, kendi evlerini inşa  etmek için bir fırsat yakalamışlar.
Evin inşaatını tamamlamadan bir yıl önce yapının sadece iskeletini inşa etmek gibi sıradışı bir karar vererek işe koyulmuşlar. Böylece balta ile elde kesilmiş kalın kütük kirişlerin havayla temas etmesini sağlayarak otantik bir  görünüm yakalanmasını hedeflemişler ve kesinlikle de amaçlarına ulaşmışlar. Odaların bazılarında sergilenen  muhteşem ahşap kirişler mekanın eşsiz dokusunu fazlasıyla pekiştiriyor. İskeletin ardından binanın geri kalanı  daha sonra tamamlanmış, muhteşem bahçe ve dışarıdaki duş odası ise Tom tarafından tasarlanarak eve  eklenmiş.Etraftaki evlere göre mütevazi sayılabilecek ölçülere sahip bu evde yerden tasarruf sağlanması amacıyla  çift, düzenlemelerinde akılcılığı ön plana çıkarmış. Ev üst katta dört yatak odası ve bir banyo, zemin katta ise açık  plan yaşam alanı, mutfak ve yemek bölümünden oluşuyor.
Yapının sadeliği dekorasyon ve mobilyalarla dengelenmiş. Michelle ve Tom evin dekorasyonunda geri dönüşüm  eşyaları, miras kalan aile yadıgarlarını, gözde ya da ihmal edilmiş vintage eşyalar ile kendi buldukları çeşitli  eşyaları kullanarak çok hoş, rustik ve romantik bir ev yaratmışlar. Evin iç mekanlarının tasarımı için çift; çeşitli  pazarları, müzayede evlerini ve ikinci el mağazalarını birçok kez gezmiş. Eve gerçek anlamda yaşanmışlık hissi  katan ve evin gerçek yaşını tamamen gizleyen yer döşemelerini de bu geziler esnasında da temin etmişler. Hoş  merdiven trabzanı, iç mekanlardaki kapılar, hatta çöpe atılmış kartonpiyerler (başka bir evin çöp kutusunda)  buldukları diğer harika parçalardan bazıları.
Muhteşem el beceriyle donatılmış bu ev, zaman kavramından uzak çiftlik arazisine mükemmel uyum sağlamış.  Öyle ki evin ve sahiplerinin bu kadar genç olmasına inanmak gerçekten çok zor…

Bahçede bir duş odası
Balta ile elde kesilmiş kütüklerden inşa edilen ev, iskeletinin yapılmasından bir yıl sonra tamamlanmış. Bahçedeki muhteşem detaylar ve dışarıdaki duş odası ise Tom tarafından tasarlanarak yapıya sonradan eklenmiş.

Yer kazandıran çözümler
Küçük ölçekli bu evde yerden tasarruf sağlanması amacıyla akılcı düzenlemelere yer verilmiş; giriş holünde dikkat çeken alan kazandıran depoloma çözümleri gibi…

Hikayesi olan eşyalar
Eve gerçek anlamda yaşanmışlık hissi katan ve evin gerçek yaşını tamamen gizleyen yer döşemeleri çiftin araştırmaları sonucunda bulunmuş. Hoş merdiven trabzanı, iç mekanlardaki kapılar, hatta çöpten alınmış kartonpiyerler dekorasyonda kullanılan hikayesi olan detaylardan bazıları.

El becerisiyle dekore etmek
Mutfakta ölçülü bir şekilde kullanılan sandalye kılılfları ile romantik bir görünüm yaratılmış. El yapımı tabureler ve yastıklarla Michelle’in dikiş yeteneğini evin her yerinde görmek mümkün.

HAZIRLAYAN GÜNEŞ ULUKUŞ FOTOĞRAFLAR ROBIN STUBBERT/GAP INTERIORS

Bir Cevap Yazın