Bozburun’un mavisi beyaz ile buluşunca!

0

Ferda-Hakan Altürk çifti, yıllardır hayalini kurdukları evi Bozburun’da hayata geçirmişler. Bu evde hakimiyet mavi ve beyazda.

Dar bir sahil şeridinde kurulu deniz kokulu bu kasabada beyaz ve mavinin buluştuğu bir evdeyiz. Ferda-Hakan Altürk çifti 26 yıldır düzenli olarak Bozburun’a gidiyorlarmış. Hayalleri burada bir ev sahibi olabilmekmiş. 2005 yılında aldıkları arazideki ahşap evlerini 2013’te tamamlayarak bu hayallerini gerçekleştirmişler.

Dar sokaklardan ve komşu evlerin bahçelerinden geçerek ulaştığımız evin bahçesinden içeri girdiğimizde sakinliğin içinde bu sahil kasabasının renklerini taşıyan bir mekanla karşılaşıyoruz. Evin hem önünde hem de arkasında yemyeşil iki bahçe bulunuyor. Balkona çıktığınızda ise denizin maviliği sizi sarıp sarmalıyor. 150 metrekare üzerinde iki kattan oluşan evde üç oda, iki banyo ve iki mutfak bulunuyor.

Bu ev, kalabalık bir aileye evsahipliği yapıyor. Çiftin kızları Ceren ve eşinin yanı sıra, Ferda Hanım’ın annesi Melek Hanım da yaz aylarında Bozburun’a geliyorlar. Ayrıca çiftin kardeşleri de zaman zaman eve misafir oluyor.

Evi döşerken İskandinav ve kır evi stilini kendilerine göre kombinlemeyi tercih etmişler. Hem dışarıda hem de içeride beyaz ve mavinin hakimiyeti görülüyor: “Akdeniz evi hayalimizi beyaz ve mavi ile gerçekleştirdik. Bir de ahşap olunca bayağı keyifli bir ev haline geldi. Mobilyalarda da bu renkleri tercih ettik. Bunun sebebi beyazın huzuru ve mavinin sıcaklığının tıpkı Bozburun’un denizi ve doğasının huzuru gibi olması” diyor Ferda Hanım. Mutfakta vakit geçirmekten hoşlanan aile hem alt hem de üst katta mutfak alanı oluşturmuş. Ancak çoğunlukla alt katın mutfağını kullanıyorlar.

Evdeki eşyaların bazıları çiftin ailesinden kalma. Aileden kalan koltuk ve sandalyelerin döşemesi yenilenerek evin farklı odalarında kendilerine yer bulmuş. Geri kalan eşyaların bir çoğu ise Ikea’dan alınmış. Banyolar da evin genel havasına uygun olarak düzenlenmiş. Evin bahçesi, Altürk çifti ve Ferda Hanım’ın erkek kardeşi tarafından düzenlenmiş. Ağaç ve çiçekler dikilen bahçeye doğal taşlardan tasarlanmış bir havuz yaptırmak çiftin planları arasında yer alıyor.

Mavi ve beyaz bu evin her yerinde. Zemindeki parkeler ve ahşap duvarlar beyaz renkte. Üst kata çıkan merdivenlerin korkuluk ve basamakları da bu iki renge boyanmış. Evin antresindeki çiçeklik Ikea’dan alınmış.

Üst kattaki salonda yer alan üçlü kanepe Mudo Concept’ten. Tekli koltuklar ise Hakan Bey’in anneannesinden kalma. Döşemeleri yenilenmiş.

Alt katta bulunan bu alan verandaya açılıyor. Radyodan yayılan Yunan ezgileri verandaya kadar ulaşıyor.

Doğal renkli mutfak Ikea’dan alınmış. Kulpları İzmir’deki Tonguç Ticaret’ten alınan seramik kulplarla değiştirilmiş ve renkli mutfak aksesuarlarıyla hareket katılmış.

Üst kattaki bu mutfak, terasta keyif yapılan zamanlarda acil durumlar için kullanılıyor.

Ceren Hanım’ın yatak odasındaki tekstiller English Home’dan alınmış.

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ FOTOĞRAFLAR İBRAHİM ÖZBUNAR

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.