Bit pazarından stil yağdı

0

Yeni stillerin çıkış noktalarından biri de eskiye dönüş. Bu sonbahar evinizde birkaç değişiklikle tazelenmek için alışveriş rotanızı bitpazarları ve eskicilere çevirin.

Eskinin o nostaljik havasını iliklerinize kadar hissetmek, tanımadığınız hayatlara ait objeler ve bilmediğiniz ailelerin öykülerini yaşamak sizi ilginç dünyalara taşıyabilir. Ancak böyle bir dekorasyon uygularken farklı stil ve dönemlere ait parçaları aynı potada eritmek kolay olmayabilir.
Geri dönüşümlü ahşap kullanın: Yürürken bile gözleriniz açık olsun. Sokak kenarına atılmış eski bir ahşap parçasına rastlayabilirsiniz, hele son dönemdeki kentsel dönüşümü düşünürseniz. Bunlardan saksı, kapı süsü, hatta büyüklüğüne göre ayna çerçevesi bile yaptırmak mümkün. Sokak kapısını eski paletlerle kaplayabilir ya da artmış odunlardan şık bir sehpa yaptırabilirsiniz.
Renklerle oynayın: Renklerin gücünden yardım alın. Mesela farklı boyda ahşap lataları birbirine çakarak bir pano hazırlayın ve bunu ham olarak bırakıp olabildiğince çarpıcı renklerde boyayarak duvara sanatsal bir dokunuş yapın.
Mobilyaya dönüştürün: Geri dönüşüm aslında unutulan ya da atılan bir parçayı yeniden kazanmak ve bir amaç için kullanmaktır. Mesela iki eski sandalyeyi birleştirerek bir bank yaptırın, eski buzdolabını dondurucu olarak kullanın veya eski bir televizyon ünitesinden çocuklar için oyun dolabı hazırlayın.
Boyayla farklılaşın: Boya yaparken hangi rengi kullanacağınızı, mat mı ya da parlak mı olacağını hiç düşünmeden işe başlayın. Mesela eski mutfak dolaplarınızı mat bir renkte boyayın ve ahşap sandalyeleriniz için olabildiğince parlak veya efektli bir boya kullanın.
Kaplayın ve kullanın: Farklı bir döşemeyle mobilyanızın havasını değiştirin. Bitpazarı, eskici ya da garaj satışından aldığınız bir parçayı dekorasyon stilinize uydurabilirsiniz. Ancak önce kullanacağınız malzemeyi ve işçiliğini de düşünerek maliyetini hesaplayın ve buna göre karar verin. Değmeyecek bir ürüne çok yüksek maliyetler ödeyerek gereksiz masraftan kaçının.
Bir tema seçin: Satın alırken döneme, tasarıma ya da stile göre bir tema oluşturabilirsiniz. Mesela salonda daha çok 1920’lerin havasını yansıtacaksanız bu döneme ait birkaç bebek sergileyebilir ya da 1950’lerin retro ruhunu yansıtmak için yemek takımlarından faydalanabilirsiniz.
Çocuk odası için ideal: Eskinin sağlam mobilyaları çocuk odaları için çok avantajlı. Eski bir tabure çocuğunuz için kullanışlı bir komodine dönüşebilir. Ayrıca kullanmadığınız ama desenini çok sevdiğiniz eski çarşafınızdan ya da ikinci el bir elbiseden de özgün perdeler dikebilirsiniz.
Biçimine göre karar verin: Kullanacağınız mobilyanın ya da objenin işlevinden çok formuna dikkat edin. Mesela eski seramik veya cam karaflardan, laboratuvar tüplerinden ve ilaç şişelerinden çok şık vazolar yapabilirsiniz. Eskinin teneke oyuncakları ve enfiye kutuları da mücevher kutularına dönüşebilir.

www.stretchnbubbles2.blogspot.com.tr, www.habitissimo.com.br, www.timeincukcontent.com

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.