Bir sahil kasabasında huzuru bulan ev

0

Şile Sahilköy’de müstakil bir ev… Halka ilişkiler uzmanı Elmas Dereci’nin bir hafta sonu evi olarak planladığı ev; renkleri, dokusu ve sıcaklığıyla gelen herkesi sarıp sarmalıyor.

Kalabalık yaşamayı seviyorum. Zaman zaman yalnız olmayı da. Bu nedenle evin her bir odasını orada kalan kişinin istediği zaman yalnız kalabileceği şekilde organize ettim.”

Soğuk bir kış günü her yerde kar varken misafir oluyoruz Elmas Dereci’nin Şile Sahilköy’deki müstakil evine. İçeri girdğimizde sıcak ve samimi bir mekan karşılıyor bizleri. Halkla ilişkiler sektöründe uzun yıllardır çalışan Dereci samimiyetini, A’dan Z’ye herşeyini yaptığı evine de yansıtmış. “Arsayı projelendirilmiş olarak satın aldım. Sürekli yaşamak için özellikle köyde olmasını tercih ettim çünkü yapılanma ve yükselen binalar bulunmasın istiyordum” diyor.

Şömine önündeki hasır sandalyeler çok kullanışlı ve keyifli. Ev sahibi bu sandalyeleri yaz aylarında evin terasında kullanmak için almış. Şimdilik şömine önünde oturup keyfini çıkarıyor: “Şömine önünde dostlarımla oturup sohbet etmek en büyük zevklerimden biri. Şömine ve ateş çok keyifli ancak salonun ortasında odun yığını olması hem kirlilik hem de estetik açıdan sıkıcı bir durum. Bu nedenle İkea’dan satın aldığım küçük bir sepeti odun sepeti haline getirdim ve sorun böylece ortadan kalktı.”

Salon
Salonun başrolünde şömine var. Yaşam alanının en uygun noktasına konumlanmış olan şömine Hürsan’a yaptırılmış.

Şöminenin tam karşısında 5 kişilik uzun bir kanepe konumlanıyor. Bu kanepe Moda’da bir mobilyacıya özel olarak yaptırılmış.

~Salondaki tek kişilik koltuk Doğtaş’tan alınmış. Yanındaki sehpa ise Tchibo’dan. Ev sahibi bu koltuğa oturup şömine karşısında örgü örmekten büyük keyif alıyor.

Elmas Dereci projede büyük değişiklikler yapmış, projede evin iki verandası varmış ve tüm çevresi balkon ile çevriliymiş.

Ön cephede salonun olduğu bölüme veranda ve balkonu katarak geniş bir alan elde etmiş. Veranda olan bölüm ise salonla bütünleşen büyük bir açık mutfak haline getirilmiş. Evin salonunun şöminesiz olamayacağını düşünerek bir de şömine eklemiş. Dış cepheyi ise projeye uygun olarak gerçekleştirlmiş. Ancak iç düzenlemesini tamamen değiştirerek rahat ve kullanışlı bir hale getirmiş. Şöminenin hemen karşısına 5 kişilik uzun bir kanepe yerleştirmiş. Bu kanepeyi özel olarak yaptırmış. Elmas Hanım “beyaz benim en çok sevdiğim renklerden birisi. Ruhumu aydınlatıyor. Bu nedenle evin geneline beyaz hakim. Çünkü beyazın üzerine ne yerleştirirsen yerleştir çok güzel duruyor” diyor.

Pencere önüne iyi fikir!
“Daha önce Evim dergisinde gördüğüm ve çok beğendiğim pufların aynılarını yaptırmak istedim. Üzerindeki örgü döşemeleri ablam yaptı ve Modoko’da bir döşemeciye elimdeki örneği vererek yapmasını rice ettim. İstenildiği anda her yere taşınabiliyor ve kullanımı çok pratik. Penceremin önüne de çok yakışıyorlar.”

Salondaki tek kişilik beyaz koltuk Doğtaş, beyaz yan sehpa ise Tchibo’dan alınmış. Evin salon ve mutfak kısmı tamamen camekandan oluşuyor, böylece yaz aylarında güneş tamamen salonun içine doğuyor ve tüm gün güneş altında. Güneşin eve girmesi sağlanmış ama rahatsız etmemesi için de tüm camlarda stor kullanılmış. Kalın perdelere ise yanlarda yer verilmiş. “Dökülen perdeleri seviyorum bana göre çok daha sıcak ve yaşam katıyor evlere” diyor Dereci.

~
Merdiven altı çözümü
“Tasarımı yine Evim dergisinden esinlenerek kendim yaptım. Merdivenin altındaki kapalı dolapta, sık kullandığım eşyalar bulunuyor. Aynı bölümü çalışma grubu olarak değerlendirmeyi uygun buldum. Hem salondan uzak bir köşe hem de salona açılıyor… Kalabalık içindeki sessizlik gibi… Sizce de güzel değil mi?”

 

Elmas Dereci, sevdiği aile ve arkadaş fotoğraflarını çerçeveletip merdiven duvarlarına yerleştirmiş. Fotoğraflar için “hem yaşam katıyor, hem de sevdiklerini sık sık merdivenden inip çıkarken görüp tebessüm edebiliyorsun” diyor.

~

Evin açık mutfağına büyük bir yemek masası ve rahat sandalyeler yerleştirilmiş. Bunun en önemli nedeni ev sahibinin kalabalık aile yemeklerinden ve masa sohbetlerinden hoşlanıyor olması. Yemek bölümü ve salonun bütünlüğü, aynı zaman da bir o kadar da ayrı durması ev sahibi için kullanışlı bir ortam yaratmış. Evde misafir varken kapalı kapılar ardında yemek hazırlamak yerine, sohbet ederek yemek yapmak ev sahibine ayrı bir keyif veriyor. Masa ve sandalyeler Doğtaş’tan alınmış. Mutfak dolaplarının tasarımı ise ev sahibine ait. Uygulama ise Mimar Derya Suat Usta tarafından yapılmış.

Mutfak
Mutfakta, büyük bir yemek masası ve konforlu sandalyeler başrolde. Bunun nedeni ev sahibinin kalabalık aile yemekleri ve masa sohbetlerini çok sevmesi
.

Mutfakta kırmızı renk, perdeden aksesuara kadar her yerde kendini gösteriyor. Perdeleri İkea’dan aldığı kumaşla ev sahibi kendisi dikmiş.
~Evin genelindeki aydınlık ortam yatak odalarında da kendini gösteriyor, Elmas Dereci bu durumu şöyle anlatıyor: “Sabahları aydınlık ve mutlu bir güne gözlerini açmak çok önemli benim için. Ayrıca minik çiçek desenlerini her zaman sevmişimdir. Bu nedenle yatak odasında minik çiçek desenli duvar kağıtlarını tercih ettim. Çağlayan’daki Köksallar Ferforje’de aradığım karyolayı buldum. Yatak odasının bir bölümünü açık gardırop olarak değerlendirdim. Minik bir rustik ile penceredeki tüllerin aynısını kapı yerine burada da kullandım.”

Yatak odası
“Ferforjenin dantel gibi işlenmiş hali” diyor ev sahibi karyolası için. Çok sevdiği bu karyolayı Çağlayan’da Köksallar Ferforje’den satın almış.

~Banyo
Ev sahibi banyosunda biraz hamam biraz da SPA havasının olmasını istemiş. Ayaklı küvet onun hep hayali olmuş. Bu evinde de bu hayali gerçekleştirmiş.

 

~Konuk odasında yeşil ve mor tercih edilmiş. Odanın bir duvarına gömme dolap yerleştirilmiş. Kanepe yatak Köksallar Ferforje. Şifoniyer ise ham halde alınıp odanın renklerinde boyatılmış.

Konuk Odası
Ev sahibi yatak odalarındaki duvar kağıtlarının istediği gibi olması için uzun bir süre araştırma yapmış. Sonunda Lot’ta aradığı duvar kağıtlarını bulmuş. Porselen dolap kulpları da kağıtlarla uyumlu seçilmiş.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.