Bir profesyonel gibi boyamanın püf noktaları

0

Hangi renge karar vermek gerektiğinden nasıl uygulayacağınıza kadar ihtiyaç duyduğunuz her türlü bilgiyi bu rehberde bulabilirsiniz.

Boya ile ilgili bilmemiz gerekenler sadece renk kartelasında hangi rengi seçeceğimizden ibaret değil. Hangi renkleri nasıl ve nerede uygulayabileceğinizden boyarken hangi tip aletler kullanmanız gerektiğine kadar pek çok detayı bilmekte fayda var. Boya yüzeyleri, özellikleri, yüzeylerin hazırlanması gibi pek çok bilgiyi bu dosyada bulabilirsiniz.

BOYAMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER *

Boya ile ilgili ilk bilmeniz gereken renkler. Natürel bir renk kartelası tercih ediyor olsanız bile renklerle ilgili kuralları bilmelisiniz. Boyayı uygulamadan önce, karton örnekler üzerinde duvarınıza yapıştırıp renk eşleştirmeleri yaparak nasıl duracağına dair fikir edinebilirsiniz. Hatta günün farklı saatlerinde gün ışığında rengin nasıl değiştiğini de gözlemleyebilirsiniz. Birden fazla renk kullanacaksanız ve riske girmek istemiyorsanız, boya firmalarının hazırlamış olduğu kombin renklerden faydalanabilirsiniz. Ton-sür-ton, armonik ya da kontrast renk gruplarından birini seçebilirsiniz.

Matematiğinizi yapın: Renklere karar verdikten sonra ne kadar boyaya ihtiyacınız olacağını ölçümleyin. Kapı ve pencereler gibi boya yapılmayacak alanları çıkarın. Aslında farklı tipteki boyalar farklı miktarları boyayabilir. Ama kabaca şöyle bir ortalama verebiliriz: 1 litre boya 12 metrekarelik alanı boyar.

Hazırlayın: Alanı boyaya hazırlayın. Eşyaları örterek değerli eşyalarınızı kaldırın, boya sıçramasın. Badana yaparken, geniş ebatlı koruyucu örtüler kullanın.

BOYA SEÇİMİ NASIL YAPILIR? *

Doğru boyayı seçmek en az renk seçimi kadar önemli. Elde etmek istediğiniz efekte göre pek çok farklı boya tipi bulunuyor:

Ikea.

– Mat özellikteki boyalar yüzeylere genelde modern ve tebeşirimsi bir görünüm katarlar. Yüzeyi pürüzlü ya da girintili olanları da gizleme konusunda akıllıca bir seçim olabilir.

– Orta matlıkta ya da saten boyalar ise daha parlak yüzeyleri olduğu için özellikle karanlık ya da dar/küçük mekanlar için tercih edilebilir. Yansıtma özelliği olan boyalar alanı olduğundan daha ferah gösterir.

– Metal ya da ahşap malzemeler boyayacaksanız cila mutlaka düşünmeniz gerekebilir. Yüksek trafikli kullanım içeriyorsa özellikle bu eşyalar dayanıklılığını arttırarak aşınmalarını engelleyecektir.

FIRÇALARI NASIL SAKLAMALI? *

Fırçayı ya da ruloyu sentetik esaslı boyaları kullandıktan sonra mutlaka tinerde bekletmelisiniz. Tamamen arındırdıktan sonra bir bezle kurulayın. Su esaslı boyalarda fırçayı doğrudan suda yıkayıp kurulayarak saklayabilirsiniz.

H&M Home.

Boyayı uygularken;

– En çok tercih edilen boyalar su bazlı olanlar. Bunun sebebi her türlü sıva, brüt beton, eternit, betopan, tuğla, alçıpan gibi yüzeye kolayca uygulanabilir olmaları. Uygulama yapılacak yüzeyler kuru, temiz ve tozdan arındırılmış olmalı.

– Eski boyalı yüzeyleri kazıyarak temizleyin. Gerektiğinde yüzeyi düzgünleştirmek amacıyla duvar macunu ile macunlayın.

– Düzeltme işlemini takiben son kat boya sarfiyatını azaltmak ve boyanın yüzeye tutunmasını artırmak için özellikle eski boyalı, koyu renkli veya sentetik boyalı yüzey üzerinde tek kat astar kullanın.

– Astar uygulaması yapılmış yüzeylere su ile max % 10 oranında inceltilmiş boyayı rulo veya fırça ile 2 kat halinde uygulayın. Katlar arasında bekleme süresi en az 3 saat olmalı.

– Uygulama sıcaklığının 5°C ile 35 °C arasında olmasına dikkat edin.

Işığa göre odalarda duvar boyası seçimi nasıl olmalı?

Doğru boya rengini uygulamadan önce 5 adıma dikkat

Mutfak ve banyoyu boyamanın püf noktaları

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.