Beyaza tutkun natüralist bir ev

0

Küçük ama bir o kadar da kendine özgü bir daire. Doğal malzemeler ve beyaz renk ile karakterini bulan bu ev, herşeyiyle sahibinin imzasını taşıyor.
Alex ve eşi Keith yıllarca Hong Kong, Avustralya ve Filipinler gibi çok farklı yerlerde yaşamışlar. Dünyanın farklı noktalarında restoran işletmeciliği yapmışlar. Bundan tam on beş yıl önce Alex, Mizzy adlı kızlarına hamile kaldığında tekrar memleketleri olan İngiltere’nin Brighton şehrine taşınmaya karar vermişler.
Regency meydanında yer alan ev, çarpıcı mimarisi ve bahçesiyle dikkat çekiyor. Evin mimarisinin ve bahçesinin albenisini çok yüksek olmasına rağmen iç mekanlar aslında çok da istedikleri gibiymiş. Ancak yine de ev sahibesi Alex beşinci katta olan bu daireyi gördüğünde yaşamak istediği evin bu olduğuna karar vermiş.
Alex, kolları sıvayıp tadilata başlamış. Evdeki eşyaları antreye yığarak tüm odaları baştan aşağı elden geçirmişler. Duvarların boyası, banyodaki karolar, mutfak, şömine hatta yer döşemelerinin cilası bile sökülerek yeniden planlanmış. Evdeki her şey orijinal ve en sade haline döndürülmüş. Alex halihazırdaki neredeyse tüm eşyaları atarak antikacı ya da eskicilerden ikinci el eşyalarla eve şimdiki karakterini vermiş.
İkinci el eşyalar ve ticari yaşamla ile ilgili deneyimi sadece evin tadilatı için ve aynı zaman da kendisine yeni bir hayat ve kariyer inşa etmesinde ona çok yardımcı olmuş. Alex, yerel bir butik olan İgigi’de çalışmaya başlamış. 7 yıl sonra dükkanın sahibi Zoe Ellison ile ortak olmuşlar. Akabinde İgigi kafeyi ve İgigi dekorasyonu açmışlar. Zamanla pek çok kişinin evini dekore etmeye başlayan Alex tarihle kucaklaşan evler yaratmaktan geri kalmamış. İnsanların ‘yapma’ evlerde yaşayamayacaklarını, özlerine yakın bir şekilde yaşamaları gerektiğini savunuyor. Bu sebeple de evleri dekore ederken doğaya gönderme niteliğindeki malzeme ve renklerden faydalanıyor.

MUTFAK
Mutfağı Alex’in marangoz olan bir arkadaşı yapmış. Eve hakim olan doğallık burada da devamlılık gösteriyor. Cilasız ahşap plakalar, dolap kapakları olarak görevlerini başarıyla yerine getiriyor. Büfede yer alan seramik gereçlerin tamamı Alex’in seyahatlerinden. Duvardaki kesme tahtaları ise sanatsal bir köşe oluşturan sıradan aksesuarlar.

SERAMİK KOLEKSİYONU
Alex farklı tarzları harmanlamaktan ve farklı dekorasyon stillerini evde uygulamaktan çekinmemiş. Mutfaktaki vintage stili gri renkli modern seramikler çok şık bir görünüm oluşturuyor.

ANTRE
Büyük meşe masanın etrafında farklı stillerde sandalyeler diziliyor. Antre aynı zamanda bu evin yemek odası olarak da işlev görüyor. Tavandaki pencere antrenin adeta ışıkla yıkanmasını sağlıyor.

YATAK ODASI
Yatak odasında yer alan Viktoryen tarzdaki ipek elbise Ardingly antika fuarından. Kurutulmuş yaseminler ise bir sokak satıcısından satın alınmış. Yatağın hemen yanı başındaki Hint işi sandalye komodin olarak kullanılıyor. Ahşap iskeleti komple deri kaplanmış.

Hazırlayan: Hanife Yılmaz Fotoğraflar: Rachel Whiting / Gap Interiors.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.