Beyaz yılbaşı evi – Evim

Beyaz yılbaşı evi

Gerçek bir Fransız şatosundan çıkma mobilyalarla şekillenen bu evde, bir stilistin parmak izleri var.

Bir stilist olan Jacky Hobbes’un İngiltere, Richmond’daki evindeyiz. Yolun sonunda, biraz kuytu bir sokakta adeta saklanmış izlenimi veren bu ev bizi koskocaman veranda camıyla kucaklıyor. 1893’te tamamlanan bu Viktoryen  tarzdaki ev sonradan pek çok tadilattan geçerek bugünkü haline kavuşmuş. Viktoryen tarzdaki bu yapı dört farklı bina haline getirilmiş. Jacky’nin evi ise önceleri müştemilat olarak kullanılan ve en küçük olan yapı.
Jacky bu eve 2000’de eşinden hemen boşandıktan sonra iki kızıyla beraber taşınmış. Lauren ve Siena şimdi 16  yaşındalar. Evin arka kısmı geniş ve yemyeşil Richmond parkına bakıyor. Jacky eve yalnız taşındığı için, biraz da bu  tarz bir ev tercih etmiş. İnsanların devamlı kapısının önünden geçtiği bir evde oturmayı hiç hayal etmemiş.
Ev oldukça karanlıkmış. 1970’ler tarzında dekore edilen bu yapının küçük ve alçak bir oturma odası bulunuyormuş. Oturma odasının duvarları ise komple sarıya boyalıymış. Mutfağın hemen yanından üst kata doğru spiral bir şekilde uzanan merdivenler ise neredeyse alt katın odak noktasındaymış. Jacky yaklaşık sekiz yıl evin bu haliyle yaşamış. Aslında biraz bohem bir stili ve dağınık görünümüyle çocukları büyütmek için çok ideal olmuş evin bu hali.
Ev sahibesi vintage stili çok sevdiği için evdeki mobilyalar eskitme tarzda beyaz renge boyanmış. Doğru etkiyi elde edeceğinden emin olmak için pek çok mood board hazırlayıp dekorasyon dergilerinden kestiği mobilya, aksesuar ve renk kartelalarını yan yana koymuş. Gerçek bir Fransız şatosundan çıkma bu eskitme dolaplar Jacky’nin çinileri ve buzdolabına ev sahipliği yapıyor.
Jacky’nin Richmond’da oldukça kalabalık bir çevresi bulunuyor. Bu sebeple evde sık sık partiler ve davetler oluyormuş. Şüphesiz bu partilerin en gösterişli olanı yılbaşı daveti. Kimi zaman kırk kişiye ulaşan davetleri ev sahibesi açık büfe yapmadığını, herkesi zevkle dekore ettiği büyük masalarda ağırladığını söylüyor.

FOTOĞRAFLAR SOLDAN SAĞA
İkinci Yaşam, Yerel bir antika dükkanından alınan büfe, sandalyelerle uyumlu olması için yeniden boyanmış. Puf ve sandalyelerle bütünlük içinde olması için aynı tür kumaş ile kapatılmış tek kapısı.
Vintage Aşkı, Gerçek bir Fransız şatosundan çıkma bu eskitme dolaplar Jacky’nin çinileri ve buzdolabına ev sahipliği yapıyor. Ev yalın görünümünü her şeyin kapaklar ardında olmasına borçlu.
Kokinalar, Fransız tarzı mobilyaların kulplarını hep kokinalar süslüyor. Bu süslemeler yılbaşı ruhunu iç mekana taşımanın çok zarif bir yolu.

HAZIRLAYAN HANİFE YILMAZ FOTOĞRAFLAR CLİVE NİCHOLS/GAP İNTERİORS.

Bir Cevap Yazın