Bebeğimin odası nasıl olmalı?

0

En değerli varlığımız bebeğımızın odası bızım için ayrı bir önem taşır. onunla aynı odayı mı paylaşacağız, yoksa ayrı bir odası mı olmalı? Beşik mi karyola mı? Odanın olmazsa olmazları neler? Ve tüm bunları nasıl planlayacağız?

Bebeğiniz dünyaya “merhaba” demek üzere. Siz ise onun odasının nasıl olacağının telaşı içerisindesiniz. Odanın özelliği, mobilya seçimi, neler almanız gerektiği, seçeceğiniz renkler… Tüm bu sorular aklınızı kurcalıyor. Şimdi rahat bir nefes alın ve sizin için hazırladığımız bu minik rehberi okumaya başlayın. Biraz da olsa sizi rahatlatabilirsek ne mutlu bize.

Tornio bebek odası, Bellona.

Olmazsa olmazlar
Bir bebek odasının olmazsa olmazları neler diye düşünürüz öncelikle. Hangi mobilyaları almamız gerekir, bu mobilyalar
nasıl olmalı? Ayrıca odada kullandığımız desen ve renk seçiminde nelere dikkat etmeliyiz? Bu soruların cevabını Çilek Mobilya Ürün Müdürü Taliha Kanık’tan aldık:
 “Öncelikle bebeğinize zararlı maddeler içermeyen, çocuk sağlığı ve güvenliği standartlarına uygun mobilyalar seçmeli ve mutlaka sertifikalarını  isteyip incelemelisiniz. Bir bebek odası mobilyasında olması gereken her şey zaten bu sertifikalarda zorunlu tutulmuştur. Bu sertifikaların başında  da TUV GS, TSE ve E1 belgesi gelir. Çocuk mobilyalarında kullanılan hammaddelerin yanında tasarımları da çocukların sağlığı ve güvenliği  açısından çok önemli. Bu konuda LSE yani fiziksel testlerde ürünün dayanıklılığından, çocuk ve bebeklere zarar vermeden tasarlandığından bahseden belge sahipliği de çok önemli bir nokta. Genel olarak güvenlik ve sağlık konusunda iki unsuru gözetmelisiniz: Birincisi mobilyanın gözle  görünebilen fiziksel özellikleri. Bebekler için tehlike arz eden sivri köşelerden, asansörlü korkuluklardan uzak durmanızda fayda var. Ayrıca birkaç  ay sonrasını da düşünerek, bebeğiniz emeklemeye başladığında altına giremeyeceği modüller seçmelisiniz. İkincisi gözle göremeyeceğiniz  kimyasallar. Satın aldığınız mobilyanın bebeğinizin sağlığı için zarar teşkil edebilecek kimyasalları içermediğinden emin olmalısınız. Bu konuda  yapabileceğiniz tek şey satın aldığınız firmaya güvenmekse mutlaka ne tür belgelere sahip olduğunu öğrenmelisiniz. Tüm kimyasal analizlerini  yaptırmış, zararlı kimyasallar kullanmayan ve bunu beyan edebilen bir firmadan alışveriş yapmanız bebeğinizin sağlığı açısından büyük önem  taşıyor.Ayrıca; satın alırken bir bebek odası için en önemli olmazsa olmaz, bebek karyolası. Bunun yanında ihtiyaca göre çamaşırlık, dolap ve  özellikle bebeğinizin ani ihtiyaçlarına cevap vermenize yardımcı olacak rafları tamamlayıcı olarak kullanabilirsiniz. Açık renkler, kullanılan  mobilyayı ön plana çıkarırken aynı zamanda mekanın da büyük görünmesine olanak tanır. Özellikle küçülen ev metrekarelerinde, pencerelerin küçük ve evlerin birbirine yakın olduğu büyük şehirlerde aydınlık renk kullanmak daha ferah ve huzurlu ortamlar yaratmanıza yardımcı olurken fonksiyonelliği de artırıyor.

Baby Cotton büyüyebilen karyola, large dolap, Çilek.

Flowers karyola, Kepi Kids.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.