Barbekü keyfi

0

Ailece keyifli mangal yapmanın ilk kuralı, doğru barbeküyü seçmekten geçiyor. Mangal yaparken tatsız süprizlerle karşılaşmamak için barbekü alırken önerilerimize kulak verebilirsiniz.

Doğru boyutu seçin: Kalabalık aileler için büyük barbeküler çok daha uygun. Ancak onların da yakma, taşıma, montaj gibi sorunları olabiliyor ve bütün bunlarla bir kişinin başa çıkması oldukça zor. Eğer alacağınız barbekünün büyüklüğü konusunda bir türlü karar veremiyorsanız şu oranları dikkate alabilirsiniz. 4-6 kişilik bir aile için 30-35, 6-8 kişilik aileler için 45-50, 8-12 kişilik aileler içinse 70-80 cm’lik barbeküler ideal olacaktır. Bu boyutlardaki barbekülerde etleri tek veya en fazla iki partide pişirebilirsiniz.

Gazlı berbekü, Koçtaş.

İhtiyacınızı belirleyin: Barbeküyü nerede kullanacağınız, satın alma aşamasında en önemli soru. Yazlığınızın bahçesinde mi, terasınızda mı, piknik alanlarında mı? Eğer barbekünüz mutfaktan oldukça uzak bir yerde konumlanacaksa raf sistemi, baharatlık ve temizleme aparatlarının bulunduğu bir seti seçmeniz daha iyi olacaktır.

Mısır ızgarası, Crate&Barrel.

Dökümü tercih edin: Eti en doğru ve lezzetli şekilde pişirmek için alüminyum veya teflon yerine döküm kullanmak gerekiyor. Böylece etin suyu dışarı çıkmadan içinde kalır, mühürlenir, yumuşacık ve lezzetli olur. Döküm barbeküler diğerlerinden 2-3 kat daha pahalı ve ağırdır, ama bu lezzete değer.

Kömürlü mü, gazlı mı? Kömürlü ızgaranın lezzeti tabii ki çok daha farklı. Hele de içine birkaç meşe odunu atılırsa etler çok daha lezzetli olur. Ancak mangal yakmaktan hoşlanmıyor, dumanından ve isinden rahatsız oluyorsanız o zaman gazlı barbeküleri tercih edebilirsiniz. Böylece mangalınızı yakmak için sadece düğmesine basmanız yeterli olacaktır. Alternatif olarak hem gazlı hem de kömürlü olan seçenekleri de değerlendirmeniz mümkün.

Big Green Egg.

İyi barbekü yapmanın 4 püf noktası
Sıcak yaz günlerinde bahçelere ve teraslara taşınarak açık hava keyfini tamamlayan en güzel aktivitelerden biri de barbekü yapmak. Kalabalık toplantılarla tam bir şenliğe dönüşen bu lezzet molasının keyfini çıkarmanın en önemli yolu ise doğru kullanım ve doğru pişirmeden geçiyor. Weber Stephen, iyi barbekü yapmanın püf noktalarını bizimle paylaştı.

Kömür sepeti, Tchibo.

1.Kömür pişirmeye hazır hale gelmeli
Öncelikle barbeküyü pişirmeye hazırlamak için kömürlerin gri bir külle kaplanana kadar kor hale gelmesini bekleyin.
2.Etlerin yağsız olması önemli!
Et pişirmenin ve barbekü yapmanın sağlık üzerindeki önemi büyük. Lezzetli bir barbekü keyfi için eti doğru seçmek gerekiyor. Dumanın sağlığa olan olumsuz etkisini, besinin yağının ve suyunun ateşe düşmesini, dolayısıyla duman oluşmasını önlemek için barbeküde yağsız et kullanımı önemli.
3.Etler önce terbiye edilmeli
Eti pişirmeden önce terbiye etmeniz etin daha lezzetli ve yumuşak olmasını sağlar. Terbiye işlemini kuru soğan, sarımsak, kekik veya defne yaprağı, yoğurt ve zeytinyağı karışımı ile yapabilirsiniz.
4.Tuz et piştikten sonra ilave edilmeli
Tuz etin sertleşmesine neden olur. Tuzu eti pişirdikten sonra ilave etmek etinizin yumuşacık ve daha lezzetli olmasına olanak sağlar.

Mangal, Aniva.

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.