Banyosunu yenilemek isteyenler için dekoratif öneriler

0

“Hem zeminde, hem de duvarda sade seramiklerin ve aynı malzemenin tercih edildiği banyolar favorim.” diyen f2ms Grup mimarlarından Mimar Figen Erdağ Demircan, yıl bitmeden banyosunu yenilemek isteyenler için de birbirinden güzel dekoratif öneriler verdi.

1. Son yıllarda aşina olduğumuz mermer ve beton efekti dokularına bu yıl ahşap dokulu seramikler de eklendi. Amaç, seramiği geri planda tutup banyo mobilyasını ve vitrifiyesini ön plana çıkarmak.

2. Standart, bildiğimiz lavaboların dışında corian ve mermerden yapılan modern ve keskin hatlı büyük lavabolar artık çift muslukla aynı anda iki kişiye hizmet veriyor.

3. Batarya gruplarında krom dışında sarı, bakır, siyah ve beyaz renkler de tercih ediliyor.

4. Banyo aydınlatmaları da artık çok fonksiyonlu olarak tercih ediliyor. Kademeli ışıklar, özel ayna aydınlatmaları gibi…

5. Banyonun büyüklüğüne göre küçük bir puf ya da bir boy aynası koyabilirsiniz.

6. Kobalt mavisi bu yılın favorilerinden. Mavinin en çarpıcı denizi çağrıştıran tonları kobalt, turkuaz ya da indigoyu banyonuza taşıyabilirsiniz. İster fayanslarınızı değiştirin, isterseniz sadece havlu ve bornozlarda bu renkleri kullanın. Bu değişimi seveceğinizden eminiz.

7. Sadece mavinin tonları değil, parlak, pop tarzı renkler de moda. 1970’lerdeki yeşil tonlarını hatırlayın, ama bu renklerin biraz daha dramatikleştiğini, daha da parladığını ve daha da lüks göründüğünü hayal edin. İşte yeni banyonuz için küçük sırlar… Sadece lavabonuzu parlak bir yeşil ya da çingene pembesi ile değiştirmeye ne dersiniz?

8. Mozaikler artık daha büyük ebatlarda. Eğer banyonuzu kırdırıp yeniden yaptırıyorsanız devasa mozaik desenlere yer açmaya hazır olun.

9. Her banyo bir spa! Eğer yeterli alanınız varsa bir küvet ya da jakuzi, bir duşunuz varsa ekletebileceğiniz bir yağmur duşu ile kendinizi siz de spa’da gibi hissedebilirsiniz.

10. Gri, bej tonları ağırlıkta olan bir banyonuz varsa doğal dokunuşlarla birden bire havasını değiştirebilirsiniz. Hasır sepetler, bambu havlular, organik sabunlar, yeşil yapraklı bitkiler büyük boy her banyoya yakışır.

11. Metalik renkler popülaritesini korumaya devam ediyor. Bu durum banyolar için de geçerli. Kromun her yerdeki saltanatının ardından bu kez altın rengin parıldamasına alışın. Altın rengi musluklar, duş başlıkları, aynalar, diş fırçalıkları, sabunluklar ile banyonuz hem 2018’e adapte olacak, hem de birdenbire çok zarif ve şık görünecek.

12. En kolay değişiklik; posterler! Banyo temalı olsun ya da olmasın bir alanın havasını en çabuk şekilde değiştirmek için posterlerden faydalanabilirsiniz. İnternete girip istediğiniz tarzda birkaç poster alıp bunları altın renginde ya mavinin tonlarında çerçeveletip banyonuza asabilirsiniz.

13. Elinizden geliyorsa banyo dolaplarınızı hobi marketlerde satılan eskitme boyalarıyla kobalt ya da turkuaz mavisine boyayarak değiştirebilirsiniz. Ayrıca yeni bir duş perdesi alarak banyonuza farklı bir hava katabilirsiniz.

14. Tabi ki bitki.. Yapay ya da gerçek olsun her ortamı olduğu gibi banyoları da bu yıl bol bol hareketlendiriyor, tazelik katıyor.

15. Gittikçe hızlanan çağa ayak uydurmak için banyolar da daha işlevsel hale geldi. Kolay temizlenebilir, gözü yormayan ve birden çok fonksiyonlu mobilyalar ön planda.

Zara Home.
Zara Home.
Zara Home.

HAZIRLAYAN SEVDA BARANDIR SUNGURTEKİN, FOTOĞRAFLAR F2MS GRUP MİMARLIK, GİRİŞ FOTOĞRAFI H&M HOME.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.