Balkonda yetiştirilebilecek çiçekler – Bu 8 çiçek ile balkonlarınız renklensin

0

BALKON-BİTKİLERİ

Balkonunuz için hangi bitkileri seçmeli ve onların sağlıklı gelişimleri için nelere dikkat etmelisiniz, biliyor  musunuz? Seçtiğiniz bitkinin; bulunduğunuz yerin iklim koşullarına uygun olup olmadığına ve balkonunuzun  güneşli mi yoksa gölge mi olduğuna dikkat edin. Unutmayın ki her bitki her iklimde yetişmez. Balkonunuzun metrekaresine de dikkat edin. Küçük alanlarda hacimli  bitkileri tercih etmeyin.

LAVANTA *

Bakımı kolaydır. Geçirgen her tür toprakta sağlıklı gelişir. En sevdiği toprak kireçli topraktır. Saksı içinde güneşli bir alana yerleştirebilirsiniz. Soğuklardan hoşlanmaz. En önemli isteği budamadır. Toprağını  havalandırın. Zenginleştirmek içinse iki yılda bir organik gübre ve kompostla toprağı destekleyin.

Lavanta
Lavanta

BEGONVİL *

Toprak açısından dertsizdir. Geçirgen bahçe toprağında yetiştirebilirsiniz. Kuvvetli budamaya  dayanıklıdır. Doğrudan güneş alan, rüzgardan korunaklı yerlerde yetiştirin.

BEGONVİL ÇİÇEĞİ BAKIMI VE PÜF NOKTALARI

Begonvil
Begonvil

YASEMİN *

Pembe renkli tomurcukları yaz aylarında açar. Nemli-geçirgen topraklarda mutlu olur. Saksıda  yetiştirdiğiniz bitki için fazla rüzgar almayan korunaklı köşeler tercih edin.

Yasemin çiçeği
Yasemin çiçeği

SARDUNYA *

Kırmızı, turuncu-kırmızı, pembe, beyaz renklerde çiçeklere sahiptir. Organik maddece zengin toprakta sağlıklı gelişimini tamamlar. Toprağın nemli olmasına dikkat edin. Direk güneş altında bırakmayın. Sarkık formlu olanları saksı içinde balkonda kullanabilirsiniz, dekoratif bir görünüme sahiptir. Sıvı çiçek gübresiyle 15 günde bir beslemek çiçeklerini mutlu kılar.

SARDUNYA BAKIMI VE ÖZELLİKLERİ

Sardunya
Sardunya

PETUNYA (KAHKAHA ÇİÇEĞİ) *

Petunya, gece boyunca yumuşak bir koku salar. Renkli çiçekleri olan bu bitki, hızlı büyür. Askı ve uzun saksılarda yetiştirilebilir. Aşırı sulama yapılmamalıdır. Güneşi sever.

Kahkaha çiçeği bakımı nasıl yapılır? Petunya tohumu nasıl ekilir?

PETUNYA (KAHKAHA ÇİÇEĞİ)
Petunya

HERCAİ MENEKŞE *

Hercai bitkisi humuslu toprak sever. Ayrıca demir eksikliği olmaması için hafif asidik topraklarıda sever. Ağustos sonu ve Eylül ayı başlarında dikimleri gerçekleştirilir.

Hercai çiçeği hakkında bilgi – Hercai bakımı ve sulaması nasıl yapılır?

Hercai menekşe
Hercai menekşe

CAM GÜZELİ *

Çok sıcak ve çok soğuk havaları sevmeyen bu güzel çiçeğimiz filtrelenmiş gün ışığını bol şekilde almaya bayılır. Açık havada bakıldığında gelişiminde gözle görünür değişimler izlenir.

Cam Güzeli çiçeği anlamı, bakımı ve çoğaltılması

Cam Güzeli
Cam güzeli

ZİNYA (KİRLİ HANIM ÇİÇEĞİ) *

Halk arasında ‘Kirli Hanım Çiçeği’ olarak bilinen Zinya (Zinnia), park, bahçe ve balkonları renk renk süsler. Bakımıda oldukça kolay bir bitkidir. Ülkemizde de 16 çeşit Zinya bitkisi yetiştirilmektedir.

Zinya çiçeği özellikleri nelerdir? Zinya çiçeği anlamı ve bakımı

Zinya (Kirli hanım çiçeği)
Zinya (Kirli hanım çiçeği)

Bahçe dekorasyon fikirleri için tıklayın

Salon bitkileri nelerdir? En popüler 10 iç mekan bitkisi

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.