Balkonda şenlik başlıyor

Isınan havalarla birlikte yavaş yavaş balkonlara taşınmaya başladık. Sizin de içinizde bir renk özlemi, bir kıpırtı varsa eldivenleri geçirip işe koyulabilirsiniz. Bitki ve çiçekler sizi bekler!

İLK İŞ TEMİZLİK Evde yaptığınız bahar temizliğini balkonda da yapın. İlk iş saksıları temizleyin. Bunun için:

  • Saksılardaki ve bitki kaplarındaki kurumuş bitkileri sökün.
  • Saksıların içindeki kurumuş ve bir önceki bitkinin tükettiği toprağı boşaltın. Bahçesi olanlar bu toprağı bahçede kullanabilir.
  • Boşalan saksıları sabunlu, hatta klorlu su ile fırçalayarak temizleyin. Bir önceki bitki kalıntıları, mantar hastalığı ya da böcek yumurtaları barındırabilir.
  • Çuvallarda, poşetlerde satılan saksı toprağı alın. İçinde gerekli besin değerleri de bulunur.
  • Üretim torfunu tek başına kullanmayın. Besin değeri yoktur, suyu hemen geçirir ve de çabuk kurur.

KONUM ÇOK ÖNEMLİ Temizlik bitti, saksılar pırıl pırıl. Toprak da aldık. Sıra geldi dikime… Saksı diplerine drenajı sağlamak için mıcır, kırık saksı parçaları vs. yerleştirin. Bitkileri seçerken yaşadığınız bölgenin iklim koşullarını ve güneş-gölge gibi etkenleri dikkate alın. Güneş-yarı gölge alanlar: Bu durumda güneşi seven bitkiler ön plana çıkar. Halen çiçeklenmeyi sürdüren hercai menekşe, çuha gibi sezon bitkilerinin yanına nergis, sümbül, dağ lalesi dikebilirsiniz. Nisan ayından başlayarak süsen, lale, zambak, frezya gibi çiçekli bitkilerin yanı sıra kaktüs ve sukulentlere de yer verebilirsiniz. Gölge alanlar: Seçenek daha az ama yine de ilkbahar soğanlarından sümbül, lale ve bour çiçekli nergisler uygun olabilir. Hala çiçek veren siklamen, erkenci ortanca, onbir ay çiçeği de bu balkonlar için idealdir, papatya ve gül de denemeye değer, belki bol çiçek vermezler ama gün ışığından yararlanırlar. Büyük bir saksıda hanımeli de deneyebilirsiniz.

NASIL BAKIM YAPMALI? Sınırlı saksı toprağı çok kısa sürede besin değerini yitirir ve yorulur. Çiçeklenmek ve gelişmek için besin desteği gerekir. Toprağı hazırlama aşamasında bitkinin cinsine göre yavaş eriyişli gübre vermek size hem zaman kazandırır, hem de bitkiniz istediğini alır. Toprağın üst katmanının kabuklaşmasını önlemek için arada bir minik çapa darbeleri yararlıdır.

BALKONA NE YAPSAM?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Siz uykunuzu nasıl alırsınız?

Değişiklik yapmadan önce ona sorun