Balkon bitkileri

0

Balkonunuz için hangi bitkileri seçmeli ve onların sağlıklı gelişimleri için nelere dikkat etmelisiniz, biliyor  musunuz? Seçtiğiniz bitkinin; bulunduğunuz yerin iklim koşullarına uygun olup olmadığına ve balkonunuzun  güneşli mi yoksa gölge mi olduğuna dikkat edin. Unutmayın ki her bitki her iklimde yetişmez. Balkonunuzun metrekaresine de dikkat edin. Küçük alanlarda hacimli  bitkileri tercih etmeyin.

Lavanta: Bakımı kolaydır. Geçirgen her tür toprakta sağlıklı gelişir. En sevdiği toprak kireçli topraktır. Saksı içinde güneşli bir alana yerleştirebilirsiniz. Soğuklardan hoşlanmaz. En önemli isteği budamadır. Toprağını  havalandırın. Zenginleştirmek içinse iki yılda bir organik gübre ve kompostla toprağı destekleyin.
Begonvil: Toprak açısından dertsizdir. Geçirgen bahçe toprağında yetiştirebilirsiniz. Kuvvetli budamaya  dayanıklıdır. Doğrudan güneş alan, rüzgardan korunaklı yerlerde yetiştirin.
Yasemin: Pembe renkli tomurcukları yaz aylarında açar. Nemli-geçirgen topraklarda mutlu olur. Saksıda  yetiştirdiğiniz bitki için fazla rüzgar almayan korunaklı köşeler tercih edin.
Sardunya: Kırmızı, turuncu-kırmızı, pembe, beyaz renklerde çiçeklere sahiptir. Organik maddece zengin toprakta sağlıklı gelişimini tamamlar. Toprağın nemli olmasına dikkat edin. Direk güneş altında bırakmayın. Sarkık formlu olanları saksı içinde balkonda kullanabilirsiniz, dekoratif bir görünüme sahiptir. Sıvı çiçek gübresiyle 15 günde bir beslemek çiçeklerini mutlu kılar.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.