Bakımı kolay ev bitkileri

Yeşilliklerle dolu bir ev fikri hepimize hoş geliyor. Peki onlara iyi bakabiliyor muyuz?

Ev bitkilerinin bakımı konusunda bilmeniz gereken iki püf noktası vardır ve bunlar işinizi oldukça kolaylaştırır. Birinci kural bitkilerin ihtiyacı olan ışığı öğrenip ona göre bitki seçmek. Alırken bitkinizin ne kadar gün ışığına ihtiyacı olduğunu mutlaka sorun. Çok ışığa ihtiyacı olan bir bitkiyi kuzey cepheye bakan karanlık odanızda kısa zamanda öldüreceğiniz kaçınılmaz bir gerçektir. İkinci kural ise bitkilerinizi doğru sulamak. Eğer sulamayı doğru yapmazsanız kısa sürede bitkileriniz canlılığını yitirecektir.

Eviniz için bakımı kolay bitkiler

Davallia fejeensis: Bir çeşit eğrelti otu türü olan bitkinin indirekt ışık görmesi ve iki haftada bir sulanması gerekiyor.

Monstera deliciosa (Deve tabanı): Bakımı için hiçbir özen gösterilmese de (hatta alelade bahçe toprağında bile) çok uzun yıllar boyunca yaşayabilir. Bakımı kolaydır, olumsuz şartlara dayanıklıdır ve yaprakları birkaç yıl dayanabilir.

Maranta leuconeura (Dua çiçeği): Yaprakları oldukça güzeldir. Dolaylı ışıktan hoşlanır. Haftada iki kez sulamanız yeterlidir. Nemli havadan hoşlanır. Aşırı sıcak günlerde yapraklarına su püskürtebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yemek bir keyiftir

Yemekleriniz için sebze bahçesi yapın