Bahçeyi renklendirme vakti

0

Biraz planlama ile bütün bir bahar boyunca bahçenizin rengarenk çiçeklerle dopdolu olmasını sağlayabilirsiniz.

Gri bir kışın ardından bahara giriyoruz. Bu da demek oluyor ki yılın bu zamanı bahçemizi renklendirmek için pekçok bitki var. Seçeneklerin çok olması başınızı döndürsün istemiyorsanız kendinize bir bitki listesi yapın. Halihazırdaki bitkilerinizle yeni ekeceklerinizin uyum içinde olup olmayacağını kontrol edin. Bitkilerin açma zamanlarını da dikkate alın ki yaz mevsiminde çiçekleriniz açana kadar bahçeniz renkli kalsın. Çiçeksiz yeşil bitkileriniz varsa onlarla nergis gibi kontrast yapacak çiçekler kullanabilirsiniz. Lila ya da turuncu gibi renklerdeki çiçekleri de tercih edebilirsiniz. İşte size birkaç öneri:

Nergis: Mart’tan Nisan’a kadar açar. Güneşli ve gölge yerde yetişebilir. Uzun süreli soğanlı bitkidir. Bakımı kolaydır. Bitki yatakları için uygundur.

Lale: Mart-Mayıs aylarında yetişir. Güneşli ve gölge yerleri sever. Kısa ömürlüdür. Çeşitli renkleri vardır.

Sümbül: Nisan-Mayıs aylarında yetişir. Güneşli ve orta gölge yerlere dikebilirsiniz. Aromatik kokulu soğanlı bitkidir. Çok kolay yayılır. O yüzden bahçenizdeki boşlukları hemen doldurur.

Şakayık: Mayıs-Haziran arasında yetişir. Bütün yıl boyunca açar. Yeter ki onu bulunduğu köşesinde rahatsız etmeyin. 50-70 cm arasında uzayabilir.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.