Avizelerde ölçü

0

Avizenizin büyüklüğü ve yüksekliği ne olmalı? Kaç kollu avize kullanmalısınız?

Aydınlatma, mekanın karakterini değiştirme konusunda çok etkili, hem de ekonomik bir seçenektir. Özellikle avizeler tam olarak bunu yaparlar. Hem loş bir aydınlatma yaratır hem de dekoratif görünür, aynı zamanda çarpıcı bir odak noktası oluşturur. Ancak avizenizi asarken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir.

Boyutu
Doğru avizeyi seçmek için bir hesaplama yöntemi vardır. Diyelim ki yemek masanızın üzerinde bir avize kullanacaksınız, masanızın genişlik ve uzunluğunu ölçün. Diyelim ki masanızın genişliği 120 cm. Bunu ikiye bölün, sonra da 22 cm ekleyin. 82 cm çıkacaktır. Bu sizin avizenizin olması gereken büyüklüğünü gösterir.

Kol sayısı
Eğer küçük bir odada avize kullanacaksınız 4 ya da 8 kollu olmasına dikkat edin. Büyük mekanlarda ise 8 ya da daha fazla kollu olanlarını tercih edebilirsiniz. Fakat bu kadar çok kolları olan bir avizede watt’ı çok yüksek olan ampuller kullanmayın. 25 watt’lık ampuller işinizi görecektir.

Yükseklik
Yemek masasının üzerinde kullanıyorsanız avizenin alt ucu yemek masasından en az 75 cm daha yukarıda olmalıdır. Eğer daha başka bir alanda kullanıyorsanız yerden yüksekliğinin en az 2 metre olması gerekiyor ki kimsenin başına çarpmasın.

Fotoğraf: apartmenttherapy.com

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.