Aşk ile kurulan bir ev – Evim

Aşk ile kurulan bir ev

Constance ve Dorian Lantignac, hayal ettikleri mükemmel evi Fransa’da Biarritz bölgesinde inşaa etmişler. Kiklad adaları ve İskandinav stillerinin yumuşak ve uyumlu birlikteliğini evlerinde beyaz ve ahşap tonlarla buluşturmuşlar.

BEYAZ VE AYDINLIK Constance ve Dorian’ın dekorasyon becerileri sayesinde yaşam alanı beyaz duvarlar ve soluk gri beton zemin ile aydınlık ve rahat bir mekana dönüşmüş. Vintage kanepe ve sandalye Ligne Roset. Sehpa Dorian tarafından yapılmış. Halı Ikea’dan. Çocuk sandalyesi ise bitpazarından.

Constance Dubos ve Dorian Lantignac çifti İspanya’nın Bask bölgesi yakınlarındaki bir Fransız şehrinde yaşıyorlar. Genç çift buranın havasını Kiklad Adaları’na (Yunanistan’ın Ege Denizi’ndeki adaları) benzetiyor. Bu yüzden evlerini yaparlarken tipik Yunan evlerinin beyazlığı ve yuvarlak hatları onlara ilham vermiş. “Parlaklığı çok seviyorum bu nedenle evimizin dışını her bahar yeniden boyuyoruz” diyor Constance.

Çift, 2006 yılından bu yana, tüm zamanlarını ve enerjilerini bu evi inşaa etmek için harcamış. Çünkü evi tamamlamaları tam 8 yıl sürmüş. Constance ve Dorian yıkım, tasarım, inşaat ve dekorasyon işlerinin hepsini birlikte yapmış. Evin sadece 1940’lı yıllardan kalma 3 duvarını orijinal olarak korumuşlar.

150 metrekarelik villa iki aşamada inşa edilmiş. Orijinal duvarlar içinde inşa edilen evin birinci bölümünde bir oturma alanı, çalışma ve yardımcı odası ile ebeveyn yatak odası bulunuyor.

Evde huş rengi mobilyalar, beyaz zemin ve duvarları tamamlıyor. Yaşam alanlarında bazı yerlerde uyumlu pastel tonlara da yer verilmiş. Evde Constance’ın ailesinden eşyalar da kendine yer bulmuş. Anneannesinin mobilyaları ve kızkardeşi Blandine Dubos’nun tasarımları da bunların arasında. Mutfak lavabosunun altındaki metal kapı da ailesinin evinden gelmiş. Mobilyaların birçoğu el yapımı ya da ikinci el eşya satan dükkanlardan alınmış. Constance ikinci el eşya almayı ailesinden öğrenmiş: “Babam pazar sabahları erkenden kalkar ve ikinci el eşya satan dükkanlara giderdi. Ben de daima ikinci ilginç objeler ve vintage mobilyalara ilgi gösterdim.”

Çift bir servet harcamadan evlerinde fikirlerini hayata geçirmiş. Evlerini yaparken mobilya yenileme konusunda uzman olmuşlar.

MUTFAK Bu alanda el yapımı ve ikinci el mobilyalara yer verilmiş. Zeminde kullanılan çimento karolar antik motifler kullanılarak bir usta tarafından yapılmış.

JOUAN’IN ODASI Odada ahşap, beyaz ve pastel tonlar kullanılmış. Yükseltilmiş yatağın altında iki geniş çekmece bulunuyor. Halı ve vintage mobilyalar bitpazarından.

JOSEPH’İN odası Joseph’in odası banyonun karşı tarafında yer alıyor. Odadaki birçok mobilya ikinci el. Yatak Petit Pan’dan.

EBEVEYN YATAK ODASI Bu odanın stili ve tonları da evin diğer odaları ile uyum gösteriyor. Rattan vintage yatak başı Maison Mönik.

BANYO Çocuk banyosu eski ahşap tezgahın sığacağı şekilde düzenlenmiş. Ikea’dan alınan lavabo bu tezgahın üzerine yerleştirilmiş. Çocuklar banyoya iki taraftan da ulaşabiliyor.

ÇALIŞMA ALANI Çocukların yaşam alanı tamamlanmadan önce onların olan oda sonradan oturma ve çalışma odası olmuş.

VERANDA Jouan ve Joseph çocuk odaları ve ana alan arasında yer alan verandada oynamayı çok seviyor. Constance ve Dorian da bu alanı rahatlayıp birşeyler içmek için kullanıyor.

EL YAPIMI 1950’li yılların stilini yansıtan sehpayı Dorian yapmış. Bir ahşap parçasını şekillendirip ona masa ayakları takmış ve vintage bir mobilya haline getirmiş. Duvara dayalı hasır çekmeceli dolap Constance’ın büyükannesinden kalma. Lambaderi ise ikinci el almışlar.

DERLEYEN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ HAZIRLAYAN AMANDINE BERTHON FOTOĞRAFLAR JULIEN FERNANDEZ / GAP INTERIOR

Bir Cevap Yazın