Antrede paletlerle düzen

Paletler yaratıcı kimliklerinin yanı sıra başarılı birer düzen elemanı olarak bu kez antrede karşımıza çıkıyor. Atölye Butka ile antre/holü hesaplı bir şekilde yeniledik.

Yaratıcı depolama

Küçük bir antrede fonksiyonel bir köşe yaratmak için paletleri raf, sedir ve koltuğa dönüştürmeyi ya da bunu işin ehli bir marangoz atölyesine yaptırmayı tercih edebilirsiniz.
Bank, koltuk, yatay raf, kare kutular, Atölye Butka (Atolyebutka.com). Halı, peluş pembe ve kemik rengi battaniye, English Home. Makreme örgü kutular, kalemlikler, beyaz dikdörtgen kutu, çiçek, saksı, sepet, bulut desenli throw, patchwork yatak örtüsü, minderler, nakışlı kırlentler, hasır  sepetler, ev botları, metal sepet, renkli yuvarlak askılar, kalp formlu yastık, Ikea. Ayakkabılar, şallar, portföy çanta, Mickey Mouse çanta, pembe spor bluz, siyah-beyaz ceket, Koton. Kırmızı yastıklar, Koçtaş. Yapay bitki, Euroflora.

KOLTUĞUN YAPILIŞI
MALZEMELER:
1 adet 80×80 palet • 4 adet palet takozu • 2 metre 2 cm’lik kalın jüt halat • 1 litre su bazlı yağlı boya • 1 kutu ahşap boya astarı • 2 adet L köşebent • Zımpara kağıdı • Ahşap yapıştırıcı • Vida •Tank zımpara • Ütü zımpara • Matkap • Şarjlı vidalama • Punch matkap ucu
YAPIM: Paleti 80 kum kalınlığındaki zımpara ile temizleyin. 20 kum kalınlığındaki zımpara ile zımparasını yapın. Paleti koltuğun sırt kısmını yapmak için kesin. Biz bu aşamada elimizdeki palet ölçüleri gereği 35 cm’den kestik oturma kısmında ise 45 cm’lik bir payımız kaldı. Kesilen  yerleri ütü zımpara ile zımparalayın. Şimdi sırada sırtlığı dikme var. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta sırtlık ve oturak bölümünün öpüşmesini sağlamak. İki parçanın doğru birleştirilmesinin ardından L köşebentlerle sabitlemesini yapın. 4 adet palet takozunu ütü zımpara ile  zımparalayın ve en kalın 10’luk matkap ucu ile takozun ortasına gelecek kadar delin, yapıştırıcıyı sürün takozların altına vidalayarak sabitleyin. Kurumaya bırakın. Biz poliüretan bazlı yapıştırıcı kullandığımız için ortalama 30 dakika bekledik. Kuruma süresi bitince matkaba punch ucunu  takıp halatları takacağınız yerleri belirleyin, deliği açın. Kullandığımız punch ucu 2,5 cm’lik. Delik açma işlemi bittikten sonra ütü zımpara ile  oluşan çapakları temizleyin. Astar boyayı sürün, kuruduktan sonra koltuğu boyayın. Boya kuruduktan sonra kolçak yerine kullanılacak 2 cm’lik jüt  halatı takın. Halatı oturma kısmındaki delikten geçirdikten sonra ilk düğümü atıp diğer ucu sırt kısmındaki delikten geçirip sıkı bir düğüm atıp kalan kısmı falçata ile kesin. Ardından aynı işlemi diğer kolçak için de yapın.
Biz aynı koltuğun bir başka versiyonunu daha yaptık. Bu kez üzerini koyu renk vernik ile cilaladık. Kolçak kısımlarına halat takmak yerine eski bir kolçaklı koltuktan çıkan ahşap kolçakları taktık.

Kendinden raflı
Paletleri bank formuna getirirken yükselteceğiniz için aralarında kendiliğinden raflar oluşacaktır. Bu alanları ayakkabılarınızı yerleştirmek için değerlendirebilirsiniz.

Duvar alanına
Paletin yan alanından alabileceğiniz kesitlerle tıpkı terek mantığında raflar yapıp yine ayakkabıları saklamak için kullanabilirsiniz.

HAZIRLAYAN İLKE YILMAZ FOTOĞRAFLAR AHMET GÜL YAPIM ASİSTANI BİLGE CANDAN YILMAZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çerçeveler boş kalmasın

Ayakkabılar nereye?