Altın rengine büründük

0

Tüm renkler içinde, yılın ilk ayına en çok altın yakışıyor. Bunda yeni bir yıla girmiş olmanın etkisi büyük olsa da rengin ihtişamli cazibesini göz ardı etmemek lazım.

Altın ışıltıların en fazla kullanıldığı dekorasyon stilleri klasik tarzın hakim olduğu stiller. Oymalı, zarif tornalı ve kıvrımlı yüzeylerde mat ve parlak yansımalar hiç şüphesiz rengi oldukça dekoratif ve cazibeli kılıyor. Saten, brokar ve kadife gibi yansımalı dokumalar kullanarak etkiyi artırabilirsiniz.

Rengi yoğun etkiyi artırmak için sütlü kahve, tatlı bej ve ekru ile kombinleyebilirsiniz. Koyu kahve, kırmızı ve yeşilse kontrast yaratarak rengi vurgular. Her iki renk kombinasyonu bolca ışık alan mekanlar için daha elverişli. Eğer loş bir alanda uygulayacaksanız kırık beyaz ve krem rengiyle kullanın.

Laura Ashley. 

Klasik tarzda bir dekorasyonla uyumlu olduğu kadar modern stillerlede de kendini gösteriyor. 2016’nın favori renkleri arasında gösterilen altın tonlarıyla bu sezon hem malzeme, hem de renk olarak sıkça karşılaşacağız.

Altın rengini kullanırken
1. İşe önce duvar rengine karar vermekle başlayın. Altın renginin koyu bejden tatlı sarıya uzanan varyasyonlarını deneyebilirsiniz. Ama koyu tonların odaları olduğundan daha küçük, açık tonların ferah gösterdiğini unutmayın.
2. Duvarda altın rengi simli dokular ve renkler uyguluyorsanız mobilya ve tamamlayıcı aksesuarlarda krem ve beyaz kullanarak etkiyi ferahlatabilir ya da siyah, gri ve vizon rengiyle yoğunlaştırabilirsiniz. Ancak tekstillerde altın ve dore ışıltılar ekleyerek bütünlük sağlayın.
3. Yastık veya abajur başlıklarında uygulayacağınız dore simli ve altın detaylar mekana derinlik katar.
4. Yansımalı yüzeyleri küçük ölçekli parçalarda tercih edin. Pirinç, mat altın ve pembe altın tonsürton renkli dekoratif süslemeler ortamı aydınlatır. Hatta ev elektroniğinde bile tercihlerinizi altın tonlarından yana kullanabilirsiniz.
5. Modern bir dekorasyon stiliniz varsa renginiz siyah, gri ve mor; klasik bir stil için lacivert ve bordoyu deneyebilirsiniz. Yakıcı tonlar ve parlak renkler de heyecan katar.

Thibaut Damask Resource koleksiyonu Roma serisi, Lot.

Rash Sher altın rengi çizgili duvar kağıdı, Hanna Home.

oraclefox.com

Gösterişli yatak odaları
Dore ışıltıların verdiği şaşalı havayı seviyorsanız salondan sonra evde en iyi kullanım alanı yatak odaları. Ancak bunu yaparken abartıdan uzak mobilyalar kullanın ve daha düz hatlı seçenekler tercih edin. Eskitme, doğal ahşap ve mat lake yüzeyler, brokar, yünlü ya da kürk tekstiller ihtişamlı ama daha gelenekselci bir etki yaratarak feminenliği vurgular. Desen seçiminiz çiçekliler ya da damasktan yana olsun.

Laura Ashley

HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.