Afrika’nın iki ucundan

0

Afrika, güneyinde ve kuzeyinde yer alan iki farklı kültürü en uyumlu şekilde birleştirmeyi başarmış bir kıta. Ve bu kıtadan çıkan 2 stil: Bazaar ve Kolonyal.

Maroken Bazaar Stili
Farklı bazaar stilleri arasında en dikkat çekenlerinden biri Kuzey Afrika’nın renkli ülkesi Fas’ın geleneksel pazar stili. Tüm bazaar stilleri gibi bu da, otantik dokularını içinde barındıran, el yapımı ürünlerin, ikinci el aksesuarların, kumaş, koku ve lezzetlerin bir arada sunulduğu mistik bir kültürü yansıtıyor. Bu kültürün dekorasyona yansıması ise rahat ve özgün havasıyla, konforlu yaşam alanlarıyla, farklı ve değişken yapısıyla her zaman çok çekici. Bazaar stilinin son yıllarda tercih edilir olmasının sebebi geleneksel el sanatı ürünlerinin, yerel pazarlardan alınmış ikinci hayatını yaşayan mobilyaların ve ucuz ama mekanlara değer katan aksesuarların modern, hatta hiç yaşanmamış izlenimi veren evlerde tam bir stil patlaması yaşatması. Stilin belli kuralları yok, özel bir alışverişe çıkmak gerekmiyor. Çünkü stil zaman içinde oluşan fikirler, seyahatlerden alınan objeler ve birikimlerle oraya çıkıyor. Yani biraz kendi içinde oluşuyor.

Geleneksel Kolonyal Stil
Kolonyal stiller arasında öne çıkan, Güney Afrika’ya bir dönem hakim olmuş İngilizlerin yaydığı koloni stilidir. Afrika’nın güneyindeki tropik iklimin havadar ve ferah yaşam alanlarına sisal, jüt, bambu ve deniz yosunu malzemeler, beyaz ve haki renkte keten dokumalar hakim. Bu konforlu ve doğal evler sıcak kontrastlar yaratan maun dokulu katlanır masa ve sandalyelerle, sandıklarla süslenir. Bu, bir anlamda zenginliğin ve lüksün de simgesi. Yüksek nemli iklim yüzünden sert ahşabın tercih edildiği evlerde egzotik Afrika etkisi İngilizlerin pratikliği ve romantizmi ile iç içe geçiyor.

Fotoğraflar: www.maisonsdumonde.com

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.