56 metrekarede kompakt yaşam

0

Feneryolu’ndaki 1.5+1 odalı bu minik evin hikayesini, dekorasyonunu yapan yüksek mimar Pınar Kocaman’dan dinledik.

SALONDAKİ KANEPELER Fuga Mobilya’dan, salıncak ise Mudo Concept’ten alınmış. Salıncak ile eve eğlence unsuru da katılmış. Sehpa Novo Mimarlık tasarımı.

Çoğu insanın ilk endişesi, yeterli depolama alanı olmaması ihtimali sanırım. “Bu eve sığabilir miyiz?” sorusu küçük metrekareli bir eve bakarken en çok sorulan sorulardan. Biz de bu ihtiyaçtan başladık. Olabildiğince bol, yer yer tavana kadar, tüm boşlukları değerlendirecek şekilde dolap ve depolama alanları yarattık. Bu alanları tasarlarken de evin açık planı nedeniyle dışarıdan bakıldığında rahatsızlık vermeyecek sadelikte olması için mümkün olduğunca kamufle etmeye çalıştık. Bir başka zorluk ise genç bir çift evi olması nedeniyle evde bolca davet, eğlence ve arkadaş ağırlama isteğiydi. Bu nedenle evde birçok özel tasarım ve sürpriz bulunuyor. Mesela istenildiğinde uzayıp 9 kişilik olabilen bir masa ve bu masanın içerisine gizlenmiş bir oyun masası. Ekstra sandalyeler katlanarak dolapta özel bir bölümde depolanabilirken, TV ünitesi altına gizlenmiş bir puf sandalyelerin yetmediği durumlarda misafirlere ekstra oturma sağlıyor. Aslında önemli olan kişi ihtiyaçlarını iyi değerlendirmek ve buna göre tasarım yapmak, yoksa metrekarinin çok da bir önemi yok. Bu evde daha büyük metrekareli evlerden daha fonksiyonel bir alan yarattığımızı düşünüyorum.

Öncelikle daha ferah bir mekân algısı oluşması amacıyla yatak odası ve banyo hariç evdeki tüm duvarları yıktık. Koridor, hol gibi, küçük metrekareli evlerde alan kaybı olabilen alanları ana mekâna kattık. Tüm açık alanı aynı zemin malzemesiyle kaplayıp tek bir mekân gibi görünmesini sağladık. Yatak odasında sabit mobilyalarla bol miktarda dolap alanı tasarlarken, banyoyu da yeniden planlayıp tüm seramik, armatür ve mobilyalarını değiştirdik. Sanırım evdeki kapılar dışında tüm malzeme değişti.

PINAR KOCAMAN Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden mezun. Yüksek Lisans’ını Milano’da yapmış. 2010’da, İstanbul’a döndükten sonra Novo Design’ı kurmuş. Mimari projeler dışında özel tasarımlar yapıyor.

MUTFAK açık plan olduğu için dolapların salona yakışacak şıklıkta olmasına özen gösterilmiş. Bol depolama alanı oluşturulmuş. Masa özel üretilmiş. Üzerindeki rafın alt kısmına, özel yapım bir aydınlatma yerleştirilmiş.

KAPALI DURUMDAYKEN mutfak dolabının bitiminde duvar gibi görülen alan açıldığında bir bar ünitesi oluyor.

AKSESUARLAR genellikle genç çiftin seyahatlerinden alınmış. Evde eğlenceli alanlar da oluşturulmuş. Dart köşesi, sehpanın içinde çıkan oyun tahtası, duvarların arkasına saklanan bar bunlardan birkaçı.

KÜÇÜK BANYODA duş alanı büyük bırakılmış. Zemin özel bir yalıtım malzemesi ile kaplanarak üzerine seramik döşenmiş. Duş duvarında da aynı seramik devam etmiş. Altın rengi armatür ve siyah çerçeveli duş kabin camları ile alan zenginleştirilmiş.

YATAK ODASINDA olabildiğince düz çizgilerde tasarlanan dolapların içerisine yatak ve komodinler yerleştirilerek alandan kazanılmış. Başucu lambaları dolap yan yüzlerine sabitlenmiş. Renkli yastık ve örtülerle daha sıcak bir görüntü oluşturulmaya çalışılmış.

ORTADAKİ KOLONA tuğla duvar uygulaması yapılmış. TV ünitesi Novo Mimarlık tasarımı. İçerisine acil durum pufu yerleştirilmiş. Ünitenin arkasındaki alan depolama ihtiyacını karşılıyor.

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYKSAĞİŞ FOTOĞRAFLAR FEVZİ ONDU

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.