5 adımda mükemmel düzenin ipuçları

0

Evinizin büyüklüğü ne olursa olsun doğru ve akılcı olduğu kadar stilinizi de yansıtan bir düzen sağlamak, pratik ve yaratıcı fikirlerle çok kolay.

YERE GÖRE DÜZENLEYENLER

Hazır seçeneklerle bir çözüm üretemiyorsanız, ihtiyaç ve yaşam alışkanlıklarına göre yere özel alternatiflerle kendinize uygun çözümler tasarlayabilirsiniz.

 1. KİŞİSELLEŞTİRİN: Dolap yapmayı düşündüğünüz alanı kendi ihtiyaçlarınıza uygun düzenleyeceğiniz bir alan olarak düşünün. Ayarlanabilir raylar, raf ve bölmelerle dilediğiniz gibi bir dolap tasarlayabilirsiniz.
 2. GENİŞLEYİN: Nişler, pencere altları, koridor tavanları gibi evde depolama için kullanabilen her alanı gözden geçirin.
 3. ÇÖZÜMLEYİN: Eğimli tavan, kötü açılı duvarlar ve dekorasyonu zor alanlar için özel üretim depolama seçenekleri alanı ferahlatırken, işlevsellik de kazandırır.
 4. UZAYIN: Evin her alanı depolama için uygun hale gelebilir. Tavandan zemine kadar uzayan bir raf ünitesi kitaplar, önemli dosyalar ve diğer şeyler için uygun bir alan yaratırken dekoratif açıdan da mekanı tamamlar.
 5. TASARLAYIN: Depolama birimlerini tasarlarken stilinizden de ödün vermeyin. Tarzınıza göre deri veya rustik bakır kulplar, renk ve desen kombinleri ile şıklaştırın.

Üst dolapları duvara kısadan uzuna doğru asarak banyodaki tavan eğimini avantaja çevirin.

Yekpare bir duvar rafı sistemi kullanıyorsanız gizlemek istediğiniz bölümleri kayar kapaklarla örtebilirsiniz.

HAREKETLİ YARDIMCILAR

Depolama için en hızlı çözümlerden biri tekerlekli ya da taşınabilir yani hareketli sistemler.

 1. DÜZENLEYİN: Sabit dolap sisteminize ekleyeceğiniz modüler bir parça ile dilediğiniz düzeni sağlamak mümkün. Ancak bunu odadaki doluluk boşluk dengesini bozmadan yapmaya dikkat edin.
 2. KİŞİSELLEŞTİRİN: Modüler sistemlerin avantajı her birimi başka renk ya da dokuda seçerek mekanlara farklı stiller kazandırması. Bunu mevcut ürünleri boyayla dönüştürerek de yapabilirsiniz.
 3. KOORDİNE EDİN: Mevcut dolaplarınızı genişleterek kullanmayı planlıyorsanız, benzer stillerde seçimler yapmaya dikkat edin. Böylece mekanda belli bir ahenk sağlarsınız.
 4. MOBİLİZE OLUN: Tekerlekli depolama birimlerinin manevra kabiliyeti kolay olduğundan nerede ihtiyacınız olursa oraya taşıyarak ihtiyacınızı alan daraltmadan karşılarsınız.
 5. KONUMLANDIRIN: Birbirinden bağımsız parçalarla görsel dengeyi ve devam hissini bozmadan doğal bir kurgu oluşturmak için aynı renk skalası tercih edin.

Gerektiğinde masa altına da girebilen tekerlekli servis arabaları ev-ofis çalışanların malzemeleri için ekstra depolama alanı sağlar.

Değiştirilebilir parçalardan oluşan ve çoğaltılabilen modüler sistemler biçimsiz alanlar için mükemmel çözüm.

ALAN KAZANDIRANLAR

Küçük evlerde oda eksikliği sorunsa, bol işlevli, alan kazandıran fonksiyonel seçenekler her zaman işe yarar.

 1. ÇOK YÖNLÜ OLUN: Çok dar alanlarda hareket etmek zorundaysanız dikeyde uzayan ve birden fazla amaca hizmet eden ürünler kullanın.
 2. DEKORE EDİN: Bu tarz çok amaçlı ürünlerle, arkadaki duvarı çarpıcı renkte boya veya desenli bir kağıtla kaplayarak dekoratif odak noktaları yaratabilirsiniz.
 3. SINIRLANDIRIN: Her evin bir dağınık noktası vardır. Etraftaki küçük karmaşaları pratik biçimde önlemek için duvar askıları sepet ve kutu gibi mutlaka küçük ölçekli depolama çözümleri kullanın.
 4. HER YERE ASIN: Evde boş kalan duvarları küçük raflar, duvar üniteleri asarak değerlendirin. Çünkü küçük evlerde zemini boş bırakmak mekanı daha geniş algılatır.
 5. DİKEYDE ÇÖZÜN: Her yere kolayca sığabilen merdiven raflarla dikeyde depolama alanı kazanabilirsiniz.

Açıldığında masa, kapandığında raf olan çok işlevli bir duvar ünitesiyle depolama alanını ikiye katlayın.

HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.