2020’nin hibrit akımı: Japandi – Evim

2020’nin hibrit akımı: Japandi

Aralarında tam 8000 km olmasına rağmen, konu dekorasyona gelince bu iki farklı stilin o kadar çok ortak noktası var ki… Bu yılın iddialı birlikteliklerinden biri olmayı bizce fazlasıyla hak eden Japandi stilini biraz daha yakından tanıyalım.

Her ikisi de fonksiyonellik ve yalınlığı yüceltiyor, doğal materyalleri her daim liste başı yapıp el yapımı detaylara fazlasıyla önem veriyor. Japon ve İskandinav dekorasyon stilleri zamansız iç mekanların adeta anahtarı gibi.

JAPANDİ NEDİR?

Bazen iki stilin birleşimi, bir stili tek başına kullanmaktan çok daha etkili sonuçlar doğurur. İşte Japandi böyle bir stil olarak karşımıza çıkıyor. Tam olarak iki ayrı kelimenin Japanese- Scandi (dilimizde Japon ve İskandinav) birleşiminden oluşan Japandi akımı Japonya’ya özgü zen kültürünü İskandinavlar’ın basit ve yalın düşünce tarzlarıyla birleştiriyor. Bu yüzden bu hibrit stil için ilk yaptığımız yorum her ikisinin de ortak bakış açısı olan “minimalizm” oluyor.

YING-YANG

Uzakdoğu’nun ying yang felsefesinin adeta bir izdüşümü görevini üstlenen siyah ve beyaz, Japandi stilinde de ana renk paleti rolünde. Buradaki yardımcı tonlar genellikle İskandinav stilinde sıklıkla karşımıza çıkan natürel tonlar oluyor. Huş, beyaz, ekru, kese kağıdı ve taş gibi sakin renkler monokrom kartelada kusursuz bir birliktelik elde edilmesini sağlıyor.

MOBİLYA SEÇİMİ

Yuvarlak ve yumuşak çizgiler, geometrik hatlar bu iki stilin olmazsa olmazları. Ayrıca rattan, hasır örgü ve bambu gibi el yapımı mobilyalar da sıklıkla karşılaştığımız seçenekler. Renk olarak tercih sizin. Beyaz, kahve ve siyahın tüm tonlarını mobilyalarınızda tercih edebilirsiniz.

AKSESUARLAR

“Az, çoktur.” anlayışını benimseyen stilde, kargaşaya asla yer vermeyen, sade seçenekler var. Bu stili yaratmak için mekanlarınızda origami objeler, kağıttan yapılan aksesuarlar, el yapımı seramikler ve bitkilerin olması yeterli.

Sarı oda dekorasyonu – Tatlı mı tatlı parlak sarı her stilde enerjiyi yükseltiyor

Bir Cevap Yazın