100 yıllık taş ev

0

Dört mevsim yaşanan müstakil evde, behçeden gelen çiçek kokularıyla taze yapılmış çikolata kokusu birbirine karışıyor.

Mimar Müge Tulumcuoğlu’nun tasarladığı taş ev Bodrum’un Yahşi beldesinde. Ev sahipleri Isabella ve Ferit Bakioğlu çifti on dönümlük araziyi satın aldıklarında; üzerinde yıkıntı halinde yaklaşık yüz yıllık bir taş ev ve kocaman bir yabani antepfıstığı; menengiç ağacı da varmış. Mimar eski ev ve ağaç merkezli bir tasarım fikri oluşturmayı düşünmüş. Bu fikir ev sahiplerinin de hoşuna gitmiş. Yeni ev, eski evi de içine alacak şekilde tasarlanmış. Büyük bir ev isteyen ev sahiplerinin isteğine uygun şekilde tasarlanan iki katlı eve çeşitli meyve ağaçlarıyla dolu bahçeden giriliyor. Girişten büyük salona geçiliyor. Havuza dönük olan ve birkaç basamakla inilen kısımda oturma bölümü yer alıyor. Yan tarafta ise eski evin ocaklı salon bölümü bulunuyor. Bu bölümde zemine özel olarak yaptırılan, kalıplarla dökülüp pişirilmiş terracotta döşenmiş. Elektrik aksamı yenilenmiş; taş duvarların üzerine eski anahtarlarla çalışacak şekilde bakır borular döşenmiş. Yine eski eve ait bir oda ise Ferit Bey’in çalışma odası olarak düzenlenmiş. Salonun diğer aksında yemek bölümü ve mutfak yer alıyor. Yeni evin oturma ve yemek bölümünde zemine seramik, mutfağın zeminine ise o bölgeden toplanan Gürece taşı döşenmiş. Eski evin duvarları mutfakla yemek bölümü arasında perde görevi görüyor. Bu katta tamamen kendi içinde ayrı bir daire olarak işlev gören bir bölüm daha var. Burada salon, yatak odası ve banyo bulunuyor. Zeminine bordo mermer döşenmiş ve tamamen ayrı bir daire olarak düşünülmüş bu kısımda yazları misafirler kalıyor. Üst katta ise Isabella’nın üç odalı ve banyolu çalışma odası ile bir suit olarak tasarlamış ebeveyn yatak odası ve banyo yer alıyor. Bodrum katında ise yine atölye, mekanik odası ve çamaşır odası bulunuyor.

Eski evin salonu olduğu gibi duruyor. Ocak, nişler ve taş sediriyle burası insana ev içinde müze varmış duygusu veriyor. Zemindeki terracotta’lar, çömlek ustası Bora’nın atölyesinde özel olarak yaptırılmış; kalıplarla dökülüp pişirilmiş. Eski evin pencere içleri duvar kalınlığıyla ilgili fikir veriyor.

Ebeveyn banyosu ile diğer banyolarda Kütahya çini seramikleri kullanılmış. Duvardaki çiniler ve tavan kubbesinden süzülen renkli ışıklarla da hamam havası yaratılmak istenmiş.

Yemek bölümü ve mutfak aynı aksta yer alıyor; eski evin duvarları mekânları birbirinden ayırıyor. Yemek bölümünün zemini stili tamamlayan bir seramik türü ile döşenmiş. Mutfak dolapları ve ocağın bulunduğu ada, marangoz atölyesine yaptırılmış. Mutfağın zeminine Gürece taşı döşenmiş.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.